Ünlü halk ozanı Âşık Veysel Kartal’da anıldı

Kartal Belediyesi, ünlü halk ozanı Âşık Veysel Şatıroğlu’nun ölümünün 43. yılı nedeniyle anma gecesi düzenledi. Türk halk müziğinin önde gelen isimlerinden Sadık Gürbüz’ün katılımıyla gerçekleştirilen “Âşık Veysel’e Saygı” adlı programda ünlü halk ozanı bir kez daha anıldı. Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen geceye; Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Gülcemal Fidan, Mustafa Fehmi Okay, Feyyaz Kaynak, Ali Apaydın, Kartal Belediyesi Başkan Danışmanları, Kartal Belediyesi Meclis Üyeleri, belediye birim müdürleri ve çok sayıda Kartallı vatandaş katıldı.

Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Feyyaz Kaynak, ülkenin değerlerinin yaşatılmasının ve gelecek kuşaklara aktarılmasının önemine vurgu yaparak başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü: “Âşık Veysel ülkenin yetiştirdiği en büyük ozanlarımızdandır. Âşık Veysel’i ve bu dünyadan göçmüş tüm ozanlarımızı rahmetle anıyoruz. Hepsine selam olsun. Bu gece Kartal Belediyesi olarak Âşık Veysel’i başka bir ozanımız Sadık Gürbüz’le anıyoruz. Kendisini Kartal’da ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Belediye Başkanımız Op. Dr. Altınok Öz, böyle önemli değerlerimizin anılmasına, yaşatılmasına hep öncülük ediyor. Âşık Veysel gibi değerleri Kartal Belediyesi olarak anmaya devam edeceğiz. Çünkü biz biliyoruz ki değerlerimize sahip çıktığımız, onları yaşattığımız zaman gelecek kuşaklar da onlardan etkilenecek ve sahip çıkacak.”

Kartal Belediyesi tarafından hazırlanan programda Âşık Veysel’in, Nazım Hikmet’in, Pir Sultan Abdal ve birçok ozanın yanı sıra; kendi eserleri ile sevda ve gurbet türkülerini seslendiren Sadık Gürbüz, salondaki dinleyicilere duygulu anlar yaşatırken vatandaşlardan yoğun alkış aldı. Gecenin sonunda salonu dolduran dinleyicilere seslenen Sadık Gürbüz, “Ölümünün 43. yılında güneşin sofrasında güneşi kadeh kadeh içeceğimiz günlere sevgili dostlar… Nevruzunuzu kutluyorum, eşitlik gününü kutluyorum, şiir gününü kutluyorum, Âşık Veysel’i saygı ve minnetle anıyorum. Onun anma gününde Kartal’da sizlerle beraber olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Cumhuriyet’e sahip çıkmalıyız. Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’e bu konuda çok teşekkür ediyorum. Güzel günler çocuklarımızın olsun sevgili dostlar. ” şeklinde konuştu.

Konserin sonunda Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Feyyaz Kaynak da Sadık Gürbüz’e halk müziği tarihinin en iyi söz yazarlarından ve bağlama üstatlarından birisi olan Aşık Veysel’i anma gecesinde verdiği muhteşem konser için teşekkür ederek kendisine plaket takdim etti.