TSK, Kuzey Irak’ta IŞİD hedeflerini vurdu

- Yorumlar

Genelkurmay Başkanlığı, Kuzey Irak’ta resmi adı Gedu Üs Bölgesi olan Başika’daki üsse mermi isabet etmesi sonucu bir Türk askerinin hayatını kaybetmesinin ardından, Kuzey Irak’taki IŞİD hedeflerine hava harekatı düzenledi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) açıklamasında, Türk askerinin IŞİD ile Iraklı Peşmerge güçlerinin çatışmaları sırasında Kuzey Irak’taki Gedu Üs Bölgesi’ne Katyuşa mermisinin isabet etmesi sonucu yaşamını yitirdiği, bir askerin de hafif şekilde yaralandığı belirtildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) açıklaması şöyle:

“26 Mart 2016 tarihinde; Irak Kuzeyinde DEAŞ Terör Örgütü ile Peşmerge güçlerinin karşılıklı çatışmaları esnasında, saat 15.10 sularında, DEAŞ Terör Örgütü’nün Peşmerge tarafına attığı KATYUŞA ÇNRA mermilerinin bir kısmı Türk askerlerinin de konuşlu bulunduğu Gedu Üs Bölgesine düşmüştür.”

“Üs Bölgesine düşen mermilerden dolayı bir kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, bir kahraman silah arkadaşımız hafif şekilde yaralanmıştır.”

“Şehit ve yaralı silah arkadaşlarımız helikopterle Türkiye’ye tahliye edilmiştir. Yaralı silah arkadaşımızın tedavisine Şırnak Devlet Hastanesi’nde devam edilmektedir.”

TSK, üsse mermi isabet etmesinin ardından bölgedeki IŞİD hedeflerini de “ateş altına aldı.”

Genelkurmay’ın açıklamasında “Bölgedeki hava şartlarına bağlı olarak Koalisyon çerçevesinde yapılan koordinasyon neticesinde, bölgedeki DEAŞ terör örgütüne ait dört hedef Koalisyon güçlerine bağlı savaş uçaklarıyla vurulmuştur” dendi.
Açıklamada, ‘dört ilave hedefin’ Türk Hava Kuvvetleri’ne ait uçaklarla yoğun bir şekilde alteş altına alındığı “hedeflerin tam isabetle imha edildiği ve diğer hedeflere de hava harekatı düzenlenmeye devam edildiği” belirtildi.

x