Kartal’da okullara öğretmenleri fişleme talimatı gönderildi iddiası

- Yorumlar

Kartal İlçe Milli Eğitim Müdürü okullara yazı göndererek, boykota çağıran ve bölgedeki saldırıları protesto eden öğretmenlerin isimlerinin bildirilmesini istedi

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Maarif Müfettişleri Başkanları ile yaptıkları toplantıda Eğitim Sen üyelerinin soruşturulmasının cezayla sonuçlandırılması yönünde talimat verildiği iddiasının ardından, bu kez de Kartal İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün okullara yazı gönderdiği ortaya çıktı. Yazıda, “sendikal sınırları aşan” öğretmenlerin isimleri istendi.

‘Boykota çağıran öğretmenlerin isimlerini verin’

Evrensel’in haberine göre; Milli Eğitim Bakanlığı’nın mart ayı başlarında Maarif Müfettişleri Başkanları ile yaptığı toplantıda, Eğitim Sen üyesi öğretmenlere açılan soruşturmaların ceza ile sonuçlanması şeklinde bir talimat verildiği iddialarının gündeme gelmesinin ardından bu kez 17 mart tarihinde İstanbul Kartal Milli Eğitim Müdürü Harun Tüysüz tarafından tüm resmi ve özel kurumlara fişleme talimatı gönderildiği ortaya çıktı. “Eğitim Hakkını Engelleyici Eylemler” adını taşıyan yazıda, “öğrencileri ve velileri okulu boykot etmeleri yönünde teşvik eden kamu görevlilerinin isimlerinin Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bildirilmesi” istendi. Yazıda bölgedeki asker ve polis operasyonlarını protesto eden kamu görevlilerinin de isimleri istenerek şöyle denildi:

Son zamanlarda bazı sendika ve konfedarasyonların güvenik güçlerimizin terörle mücadelesini de bahane ederek boykot ve mevzuatla belirlenmiş görevleri yapmama şeklinde eylem kararı almaları, eğitim hakkının engellenmesidir.

kartal-ilce-milli-egitim-mudurlugu

‘AK Parti kendisi gibi düşünmeyeni terörist olarak değerlendiriyor’

Eğitim Sen Genel Eğitim Sekreteri Elif Çuhadar, bu talimatı, toplumda muhalif olan kesimlerin baskılanma süreci olarak değerlendirdi. Çuhadar, “Sendika üzerinden örgütlü mücadeleyi itibarsızlaştırmaya dönük bu hamleler kabul edilemez. AK Parti iktidarı kendisi gibi düşünmeyen herkesi terörle mücadele kapsamında değerlendirerek baskılanma üzerinden içeride ve dışarıdaki politik açıklarını kapatmaya çalışıyor” dedi.

x