Diyanet’ten çocuk gelişimi için ‘dev hizmet’: Ne güzel şehit olmak

- Yorumlar

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın çıkarttığı aylık çocuk dergisi, Nisan sayısındaki ‘şehitlik’ dosyasında, çocukları ‘cennete gidecekleri’ni söyleyerek şehit olmaya özendirdi.

Evrensel’den Zülal Koçer’in haberine göre, derginin son sayısında ‘şehitlik’ kavramı, ebeveynlerle çocuklar arasında geçen bir diyalogun resmedildiği karikatürde yüceltiliyor.

Karikatürde “Şehit olan cennette o kadar mutlu olur ki on defa şehit olmak ister”, “Keşke ben de şehit olabilsem” gibi ifadeler kullanılıyor.

‘Çocuklara acısız bir ölüm ve cennet vaadi’

Karikatürleri değerlendiren Prof. Dr. Serdar Değirmencioğlu, “Diyanet son yıllarda tam anlamıyla bir siyasi araca dönüştürüldü. Bunu gizlemiyorlar bile. Diyanet’e birkaç bakanlık bütçesinden daha fazla para sağlandı ve Diyanet çocuklara yönelik yoğun bir çalışma sürdürüyor” dedi.

Hakim çatışma ortamından dolayı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve hükümet üyelerinin şehitliği öven konuşmalar yaptığını söyleyen Değirmencioğlu, Diyanet’in çocukları ölüme gönderme siyasetini desteklediğini ifade etti: “Şehit olun mesajını çocuklara daha çekici gelebileceğini düşündükleri çizimlerle aktarmak istiyorlar. ‘Şehitler acı çekmez’, ‘Günahları bağışlanır’ deniyor. Yani acısız bir ölüm ve sonra cennet vaadi. Çocukları ölüme teşvik ederken peygamberden alındığı söylenen sözlere dayandırıyorlar ki, kimse çocukları şehitliğe özendirme siyasetini sorgulayamasın” diye konuştu.

sehit-cocuk1

Değirmencioğlu, yakın zamanda gerçekleşen Brüksel, İstiklal Caddesi, Suruç ve 10 Ekim gibi katliamlara dikkat çekerek, “Türkiye bu katliamlarla acılara boğulmuşken, Diyanet IŞİD zihniyetini yaymak peşinde. Çocuklar büyüyecek ve iktidar istediğinde ölüme koşacaklar” dedi.

Erdoğan’ın Yozgat’ta yaptığı “Allah yolunda ölenlere, öldürülenlere ölüler demeyin” sözünü anımsatan Değirmencioğlu “Bu sözler bir savaş hazırlığı yapıldığını ve ölüme gidecek daha çok genç yaratılmak istendiğini gösteriyor” yorumunu yaptı.

Değirmencioğlu yazılanlardan özellikle altı-dokuz yaşlarında çocukların kolayca etkilenebileceğini söyledi.

x