Erdoğan’dan Rıza Sarraf açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rıza Sarraf’ın ABD’de tutuklanmasına ilişkin “Rıza Zarraf olayı ülkemizi ilgilendiren bir konu değil. Bu kara para aklama konusu mudur bilmeden yorum yapamam” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ziyareti öncesi basın toplantısı düzenledi. “ABD’deki zirvede teröre karşı atılacak adımları konuşacağız. Terör karşı daha fazla bedel ödemeye tahammülümüz kalmadı” diyen Erdoğan, “Zirve vesilesiyle üst düzey görüşmelerimiz olacak. Ülke liderleriyle ikili görüşmelerimiz olacak. İşadamlarıyla ve ABD’nin önde gelen büyük yatırımcılarıyla görüşeceğiz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, ABD’de tutuklanan 17-25 Aralık operasyonunun kilit ismi Rıza Sarraf’a ilişkin ise şöyle konuştu:

“Rıza Zarraf olayı ülkemizi ilgilendiren bir konu değil. Bu kara para aklama konusu mudur bilmeden yorum yapamam. Ancak kara paracıların babaları orada duruyor. Acaba yetkililer onlarla ilgili harekete geçti mi? Bu paralel devlet yapılanmasının Amerika’da birçok eğitim öğretim kurumları ve bu eğitim öğretim okulları içinde Amerika’da charter school’ları var ve bunları söğüşlüyorlar. Yüz milyonlarca doları bulan rakamlar var. Öncelikle bunlarla ilgili adım atmaları gerekir. Bu bir kişi değil, on kişi değil.. Biz bunları uyardık. Bunları duyurduğumuz halde ne yazık ki dostumuz ABD’dekiler harekete geçmediler. Rıza Zarraf ile ilgili konuya gerekli cevabı avukatları verecektir. Bu zaten ülkemizle alakalı bir konu değildir.”