Maraş’ta, Alevi mahallesi yakınlarına kurulacak konteyner kente tepkiler sürüyor

- Yorumlar

Maraş’ta 18 bin 500 Suriyeli’nin barındığı çadır kentin taşınacağı Sivricehöyük Mahallesi’ne yapılacak konteyner kentin inşası başlarken, bölgeye giriş ve çıkışlar kapatıldı.

Bölge halkının karşı çıktığı konteyner kentinin yapılacağı alana kurulan nöbet çadırı jandarma tarafından sökülürken barikat önünde oturma eylemi yapıldı.

Burada konuşan CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, bölge sakinlerinin can güvenlikleriyle ilgili endişeli olduklarını belirterek, şöyle dedi:

“Yarın buradaki köylerin dibine bir yer kuracaklar ve kimi getirdiklerini biz bilemeyeceğiz. Biz bu hükümetin sınır kontrolüne güvenmiyoruz, kimlik tespitine güvenmiyoruz. IŞİD’ci mi getirecek, canlı bomba mı getirecek, bilemiyoruz. Bunlar yarın köylerimizi rahatsız edecek. Yarın kim olduğunu bilmediğimiz komşularımızdan rahatsız olacağız, evimizde uyuyamayacağız. Burası, bunun yapılması için uygun bir yer değil. Bu uygulamadan mutlaka ama mutlaka vazgeçilmelidir. Eğer gerçekten yoksul halkı getirecekseniz, can güvenliğini sağlayacağınız daha uygun bir yer seçin ve doğru düzgün insani koşullarda bu yoksul halka bakın. Buna şu an için bir itirazımız yok. Ama kimi getireceklerine güvenmiyoruz. Burada yaşayan köylülerimizin de can güvenliğinden endişe ediyoruz ve endişe duymaya da devam edeceğiz. Can güvenliğimizi istiyoruz, hakkımızı istiyoruz. Bu durumda yasal bir prosedür yok. Sadece devlet zoruyla oldu bittiye getiriliyor. Bu sebeple buradaki yerel halkın direnişinde sonuna kadar yanında olacağımıza söz verdik ve olmaya da devam edeceğiz.”

Çadır kentin taşınacağı bölgedeki 6’sı Alevi, 2’si Sünnilerin yaşadığı 8 mahallenin sakinleri, Suriyeli sığınmacılar için kurulacak konteyner kentinin başka bir yere yapılmasını istiyor.

x