‘Halkı askerlikten soğutmak suç değil’ diyen vicdani retçi beraat etti

- Yorumlar

Vicdani retçi İnan Mayıs Aru, halkı askerlikten soğutma iddiasıyla yargılandığı davada beraat etti.

BirGün gazetesinde yer alan habere göre, Muğla 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın son duruşması dün yapıldı. Aru savunmasında herhangi bir suç işlediğini düşünmediğini, halkı askerlikten soğutmanın bir suç olamayacağını söyledi.

Vicdani Ret Derneği üyesi avukatlar Hülya Üçpınar ve Gökhan Soysal da halkı askerlikten soğutmanın suç sayılmasının, Anayasa’ya aykırı olduğunu savundu. Soysal bu nedenle yargılamanın hukuki temeli olmadığını ifade ederek TCK Madde 318’in Anayasa’ya uygunluk denetiminden geçmesi gerektiğini vurguladı. Soysal, Aru’nun din ve vicdan özgürlüğü ve ifade özgürlüğünü kullandığını belirtti.

Hülya Üçpınar ise son dönemde anaakım medyada yer alan ‘asker fotoğraflarını’ göstererek, halkı askerlikten soğutanın bizatihi askerler olduğunu iddia etti. Bedelli askerlik olanağından yararlananların sayısı ve zorunlu askerlik sırasındaki şüpheli ölümleri örnek gösteren Üçpınar, askerlik görevinin ifade edildiği gibi ‘kutsal olmadığını’ söyledi.

Dava sonucu Aru beraat etti.

Türkiye’de vicdani ret, zor iş

Türkiye’de 400’e yakın vicdani retçi bulunuyor. Vicdani ret hakkının kanunla düzenlenmesi halinde bu rakamın çok daha yukarılara çıkması bekleniyor.

Türkiye vicdani red hakkını tanımıyor ve vicdani red açıklamasını ‘halkı askerlikten soğutma’ suçu kapsamında değerlendiriyor. Vicdani red kanunla düzenlenmediği için, retçiler diğer nedenlerle askerlik yapmayanlarla aynı muameleyi görüyor. Türkiye’de zorunlu askerliğin kaldırılması ve vicdani ret hakkının tanınması ara sıra gündeme gelse de bu konuda net bir adım atılmış değil. Son olarak geçtiğimiz günlerde kadınlara da gönüllü askerlik yapma hakkı tanınması ihtimali gündeme gelmişti.

x