3. Geleneksel kan bağışı kampanyası 5 Ni̇san’da başlıyor

- Yorumlar

Kartal Belediyesi ile Kartal Burak Bora Anadolu Lisesi’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği ve bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan ‘Başkalarının Hayatı Senin Damarlarında Akıyor’ kan bağışı kampanyası 5 Nisan’da başlıyor.

Kartal Burak Bora Anadolu Lisesi’nin okula adını veren Burak Bora’nın adını yaşatmak için gerçekleştirdiği kan bağışı kampanyasının 3.sü geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün destek ve teşviki ile 5 Nisan’da başlıyor. MEB İl Müdürlüğü tarafından en iyi 10 örnek proje arasında gösterilen ‘Başkalarının Hayatı Senin Damarlarında Akıyor’ kan bağışı kampanyası, geçen yıl 2 bin 234 kan bağışçısına ulaşılarak bir rekora imza atmıştı.

Kartal Burak Bora Anadolu Lisesi öğrencileri, Kartal Belediyesi’nin desteği ile geçen yılki rekorunu da kırarak gönüllü bağışçılarla ihtiyacı olanların kan ihtiyacını karşılamayı hedefliyor. Geçen yıl ikinci kez düzenlenen kan bağışı kampanyasına destek veren, uzun yıllar cerrahlık ve başhekimlik yapmış olan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, kan bağışının önemine değinerek: “ Ülkemizde kan ihtiyacı konusunda önemli derecede eksiklik var. Her yıl birçok çocuk, genç ya da yetişkin kan ihtiyacı karşılanamadığı için hayatını kaybediyor. Biz Kartal Belediyesi olarak Kartal Burak Bora Anadolu Lisesi’nin başlattığı bu anlamlı kampanyaya geçen yıl olduğu gibi bu yıl da destek veriyoruz. Kartal Belediyesi olarak bu anlamda toplum sağlığına bir nebze olsun katkıda bulunabiliyorsak ne mutlu bize. Kan bağışı hayat kurtarır. Tüm duyarlı vatandaşlarımızı 5 Nisan’da Kartal Burak Bora Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirilecek olan kan bağışı etkinliğine davet ediyorum.” dedi.

Kimler kan verebilir?

18-65 Yaş arasında, ağırlığı 50 kg üzerinde, önemli bir sağlık sorunu olmayan, yapılan muayenede sağlığı uygun olduğu tespit edilen ve hemoglobin ölçümü normal olan herkes en az 2 ay aralıklarla kan bağışında bulunabilir. Erkekler, en sık 2 ayda bir; kadınlar ise, en sık 3 ayda bir olmak üzere ve yılda toplam 3–4 üniteyi geçmemek koşuluyla kan verebilirler. ‘Başkalarının Hayatı Senin Damarlarında Akıyor’ kampanyası için kan vermek isteyenler Kartal Burak Bora Anadolu Lisesi’nde önce kan bağışçısı bilgilendirme formunu dolduruyor. Bağışçıların, kan bağışına engel bir durumu yoksa genel durumu değerlendirilip kan basıncı ve nabzı ölçülerek, kan sayımı için küçük bir örnek alınıyor.

x