Darıca’da kaplan 6 yaşındaki Zeynep’i yaraladı

- Yorumlar

Darıca’da bulunan hayvanat bahçesinde 6 yaşındaki bir çocuk kaplanın saldırısına uğradı. Kaplanın pençe attığı Zeynep Kırcalı göğsünden, onu omzunda taşıyarak çitleri aşıran teyzesi ise elinden yaralandı.

Kocaeli’nin Darıca ilçesinde bulunan Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı’nda teyzesinin omuzlarına alarak çitlerin yanına yanaştırdığı 6 yaşındaki Zeynep Kırcalı, kaplanın pençe atması sonucu yaralandı. Göğsünden yaralanan Zeynep Kırcalı ile elinden yaralanan teyzesi tedavi altına alınırken, sağlık durumlarının iyi olduğu bildirildi.

Olay bugün öğle saatlerinde, Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı’nda meydana geldi. İstanbul’dan hayvanat bahçesine gezmeye gelen aile hayvanlara bakarken, iddiaya göre 29 yaşındaki Meryem Dereli 6 yaşındaki yeğeni Zeynep Kırcalı’yı omuzlarına alarak çitlere doğru yanaştı.

Meryem Dereli çitlerin önündeki tampon bölgeyi geçerken, çitlerin üzerinden bakan Zeynep Kırcalı’ya kaplan hamlede bulundu. Kaplanın pençe atması sonucu Zeynep Kırcalı göğsünden, teyzesi ile elinden yaralandı.

Olay sırasında başka hayvanlara bakan Murat Kırcalı kızının feryatlarını duyarak hemen yanına koştu. Zeynep Kırcalı ile teyzesi Meryem Dereli olay yerine gelen 112 Acil ekibinin ilk müdahalesinin ardından kaldırıldıkları Darıca Farabi Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındılar.

Zeynep Kırcalı ve teyzesinin sağlık durumumun iyi olduğu bildirildi. Hayvanat bahçesinin yetkilileri de hastaneye gelerek, yaralıların durumunu takip ettiler.

Murat Kırcalı daha fazla güvenlik önlemi alınabileceğini belirterek, “Daha fazla güvenlik önlemi alınabilirdi. Çünkü çocuklar bilemez güvenlik duvarını. Daha feci bir olayla da karşılaşabilirdik. Hayvanat bahçesi yönetiminin bu konuda daha dikkatli olması gerek. Önlem alınmazsa ileride başkaları da zarar görebilir” dedi.

Hayvan hakları örgütleri ve uzmanlar doğal yaşamından koparılarak seyirlik eğlence malzemesi haline getirilen hayvanların baskı altında hissettiğini, agresifleşmelerinin sık görüldüğünü belirtiyor.

x