Gülhane Parkı’ndaki çökmenin ardından Topkapı Sarayı’nda incelemeler yapılacak

- Yorumlar

Gülhane Parkı’nda bir çay bahçesinde iki kişinin hayatını kaybetmesine yol açan istinat duvarındaki çökmenin ardından gözler Topkapı Sarayı’na çevrildi.

Uzmanlar, Marmara Denizi’nin altındaki sismik hareketliliğin çökmelere neden olabileceğini belirtirken, Topkapı Sarayı’nda da denize bakan yamaç üzerinde incelemeler yapılacak.

Hürriyet’ten Ömer Erbil’in haberine göre İstanbul büyükşehir belediyesinin kiraladığı çay bahçesinde yaşanan çökmenin ardından dün Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri çöken noktada inceleme yaptı. Çay bahçesinin tabanına atılan betonun aşırı yük taşıyacak özellikte olmadığı belirlendi. Sağlam bir kaya zeminin olmadığı bölgeye dolgu yapıldığı tespit edildi. Göçüğün yaşanmasına bu durum neden oldu.

Yetkililer, Topkapı Sarayı’nda da incelemeler başlatıldığını belirterek, “Duvarlarda çatlak ya da ayrılma var mı diye baktık. Şu an için müzede bir sorun görünmüyor. Ancak geçen yıl aynı aks üzerinde Konyalı restoranın da duvarı çökmüştü. Bunu önemsiyoruz ve sarayın denize bakan yamaç üzerinde risk incelemesi yapacağız’’ dedi.

Öte yandan duvarın çöktüğü yerin altında askerlerin nöbet tuttuğu noktaya geçen yıl yapılan güvenlik duvarının bir faciayı da önlediği kaydedildi.

x