Tuzla Tersanesinde 155. Ölüm Protesto Edildi

- Yorumlar

Tuzla Tersaneler Bölgesi’ndeki Sedef Tersanesinde çalışan Ersin Taşdemir iş cinayetine kurban gitti. Vinç ile konteyner arasına sıkışan Taşdemir, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeti. 33 yaşındaki Taşdemir, tersanede kadrolu işçi olarak çalışıyordu.

Limter-İş Sendikası bugün tersane önünde basın açıklaması yaptı. Ada Tersanesinden Sedef Tersanesine yürüyen işçiler, “Artık ölmek istemiyoruz” sloganı attı.
Burada basına açıklama yapan Limter-İş Genel Başkanı Kamber Saygılı, “Tuzla tersanelerinde yaşanan ölümlerden iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerini almayan tersane patronları sorumludur. Ölümlere sebep olan patronlar hakkında taammüden cinayet suçundan dava açılmadığı sürece ölümler devam edecek” diye konuştu.

Evrensel’in haberine göre iş cinayetlerinden hükümetin de sorumlu olduğunu belirten Saygılı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’i istifaya çağırdı.

ÜCRETLERİ ÖDENMEDEN ATILDILAR

Aynı bölgede Ada Tersanesinde çalışan işçiler 2 aydır ücretlerini alamadıkları için eylem yaptı.
Ada Tersanesi patronu taşeronun işine son vererek taşeronda çalışan 30 işçiyi işten çıkardığını açıkladı. Ada Tersanesi patronu işçilerin alacaklarını taşerona ödediğini, taşeron firma yetkilileri ise bu ödemeyi almadıklarını söyledi. İki aylık ücretleri ödenene kadar tersane önünden ayrılmayacaklarını söyleyen işçiler, patronlarının kendilerine silah çektiğini iddia etti. Tersane de güvenli çalışma koşullarının olmadığını söyleyen işçiler, taşeronu da patronu da alacakları ödenene kadar rahat bırakmayacaklarını kaydetti.

x