Cansel K.’nın intiharına yol açmakla suçlanan öğretmen ‘savunma’da: Pişmanım

- Yorumlar

Bayram Ö. adlı lise öğretmeni intiharına yol açmakla suçlandığı öğrencisi Cansel K.’yla cinsel ilişkiye girdiğini öne sürerek pişman olduğunu dile getirdi.

Cansel K.’nın arkadaşları, Bayram Ö.’nün cinsel saldırıda bulunduğunu öne sürmüş, ancak bu yönde delil olmadığı için şüpheli ‘reşit olmayanla cinsel ilişki’den tutuklanmıştı.

İddianamede ise Bayram Ö.’ye ‘cebir tehdit ve hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’, ‘müstehcen yayınların üretiminde çocukları kullanma’, ‘çocuğu müstehcen yayınları okumaya ve seyretmeye teşvik’ ve ‘çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ suçlamaları yöneltilmişti.

Davanın bugünkü duruşması Kayseri 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde kapalı olarak görüldü. Bayram Ö., Cansel K. ile ilişkiye girdiğini ve pişman olduğunu belirterek eşinin bilgisi olmadığını söyledi.

İlk duruşmaya Cansel K.’nın ailesinin yanısıra müşteki sıfatıyla Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü yetkilisi de katıldı. 16 tanığın dinleneceği duruşmayı, Kayseri Barosu Kadın Hakları Komisyonu da dört avukatla birlikte takip ediyor. Sanık Bayram Ö.’yü ise duruşmada iki avukat savundu.

’12 Nisan’da büyük ihtimal karar duruşması olacak’

Tutuklu sanığın ifadesi alındıktan sonra üç öğrenci, beş okul yöneticisi ve sanığın eşi tanık olarak dinlendi.

Ailenin avukatı Kamil Avşaroğlu okul yönetimiyle ilgili dosyanın ayrıldığını ve hala açılmış bir soruşturma olmadığını belirtti.

cansel-kayseri4

‘İntihar edeceğini düşünmüyordum’ demişti

Soruşturma dosyasında da Bayram Ö.’nün Cansel K.’nın intiharından bir hafta önce arabasında ilişkiye girdiğini söylediği yer almıştı. Buna göre Cansel K. ile şehir dışında, boş bir alanda kendi rızasıyla ilişkiye girdiğini söyleyen öğretmen, “İntihar edeceğini düşünmüyordum” demiş.

Cinsel saldırıya dair kanıt bulunamazsa Bayram Ö. en fazla iki yıl hapis cezası alacak. Cinsel saldırının ispatlanması halinde ise ceza 12 yıla kadar çakabilir.

Aile, genç kadının, okul yönetimine şikayette bulunduğunu, ancak yönetimin çağırılan ambulansı geri göndererek Cansel’i revire kapattığını öne sürmüştü.

İntihar banyoda gerçekleşmiş

Soruşturma dosyasına göre intihar şöyle gerçekleşmişti: Cansel K., duş alacağını söyleyerek polis babasının çekmecedeki silahını alıp banyoya gitti ve kapıyı kilitleyerek kendini vurdu.

Arkadaşlarının çabasıyla ortaya çıkmıştı

Cinsel saldırı iddiası, Cansel K.’nın intiharından iki gün sonra okul arkadaşlarınca ortaya atılmış, ardından öğretmen tutuklanmış, okul müdürü ve bir yardımcısı ‘adli kontrol’ şartı, bir müdür yardımcısı ve iki rehber öğretmen de tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

x