Yeni Çipli Kimlikler Nasıl Alınacak Kaç Para Ödenecek? Bilmeniz gereken herşey burada!

2016 yılında klasik nüfus cüzdanlarının çipli kimliklerle değiştirileceği bir senedir konuşuluyordu. Peki, hem görünüşünün hem de ihtiva ettiği bilgilerin tamamen değiştiği yeni kimliklerimizi nasıl ve kaça alacağız?

Yeni kimlikleri almak için Nüfus Daireleri randevu sistemini kullanacaklar. 14 Mart’ta pilot bölge Kırıkkale’de dağıtımına başlanan kimlikleri almak için 3 senelik bir zaman dilimi var. 3 sene sonra eski kimlikler tamamen tedavülden kalkmış olacaklar.

Yeni çipli kimlik almak için randevu nasıl alınır?
Yeni kimlik almak için yurt içinde İlçe Nüfus Müdürlüklerinden yurt dışında ise dış temsilciliklerden çipli kimlik talep edilebiliyor. Yeni kimlik almak için şahsen başvuru yapılabiliyor ya da ALO 199 hattından randevu alarak kimlik başvurusu yapılabiliyor.

Yeni çipli kimliklerde neler değişti?

1976 yılından itibaren kullanılan nüfus cüzdanları kademeli olarak yerlerini akıllı çipli kimlik kartlarına bırakacaklar. Peki, yeni kimliklerde ne gibi yenilikler olacak.

İlk olarak “nüfus cüzdanı” ortadan kalkacak ve “kimlik kartı” ibaresi hayatımıza girecek.

Yeni kimlik kartları 8 farklı güvenlik yöntemi ile korunacak bunların arasında Biyometrik önlemler de var. Mesela damar, parmak izi, avuç içi gibi kişiye özel yöntemler yeni akılı kimlikler için kullanılabilecek.
Yeni kimlik kartlarının da bir geçerlilik tarihi olacak. Bu süre 10 yıl olacak.

Eski nüfus cüzdanlarının arkasında yazan kütük bilgileri yeni çipli kimlik kartlarında bir çipe yerleştiriliyor.

Çipli kimlik kartlarında cinsiyete göre renk değişimi yok. Erkek ve kadın için kartlar aynı renkte olacak.

Yeni kimlik kartları kısmen pasaport gibi sayılacak.

Yeni akıllı kimliklerde “din” hanesi herkeste bulunmayacak ancak isteğe bağlı olarak kimlik kartının üzerinde bulunan akıllı çipe işlenebilecek.

Yeni çipli kimlikler kaç para olacak?

İlk dağıtılmaya başlandığı andan belirlenen tarihe kadar yeni kimlikler için ‘değerli kağıt bedeli’ adı altında 15 TL bedel ödenecek. İlk değiştirmede düzenlenen kimlik kartları için 15 TL, kayıp olup da yenilenen kimlik kartları için 30 TL tahsil edilecek.

Yeni kimlik kartlarıyla ve e-Devlet sistemi nasıl çalışacak?
e-Devlet sistemine yeni çipli kartlarla giriş yapmak için iki sistem geliştiriliyor. Bunlardan ilki Standart Kart okuyucuları kullanmak; ancak bunun için bilgisayarlarda standart kart okuyucusu ve AKIS sürücüsü bulundurmak gerekiyor ki bunun da prosedürü farklı.

Diğer bir yöntem ise kart Erişim Cihazı ile giriş yapmak. Bu noktada sahip olduğunuz bir KEC ile www.turkiye.gov.tr’nin belirleyeceği politika ile giriş yapabiliyorsunuz. Giriş, ilk etapta kart, PIN ve parmak izi üçlüsü kullanılarak yapılıyor.