Beş ilde ‘mahalle ve çarşı bekçisi’ alımı yapılacak

- Yorumlar

Şırnak, Hakkari, Şanlıurfa, Mardin ve Diyarbakır’da 2 bin 394 çarşı ve mahalle bekçisi işe alınacak.

AA’nın haberine göre, valilik ya da kaymakamlıklara başvurularını gerçekleştirecek adaylar, yazılı ve sözlü sınavın ardından ‘çarşı veya mahalle bekçisi’ olarak göreve başlayacak.

Beş şehrin merkezi ve ilçelerinde görev yapacak bekçiler, üç yıl görev yaptıktan sonra ‘kıdemli bekçi’ unvanı alacak, yükseköğretimini tamamlamış kıdemli bekçiler ise polis olabilecek.

Bekçi olmak isteyen adayların Türkiye vatandaşı ve en az ilkokul mezunu olması gerekiyor.

Adaylarda aranacak diğer şartlar ise şöyle: “Askerlik görevini bitirmiş ve 30 yaşın üstünde olmamak, görevini yapmaya engel teşkil edebilecek bir hastalık veya sakatlığın bulunmadığını sağlık kurulunca verilen raporlarla belgelendirmek, ağır hapis veya altı aydan fazla hapis ya da affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak, kamu haklarından ve kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkum olmamak.”

Haberde ayrıca bekçi olmak isteyenlerin toplum anlayışına göre ‘kötü şöhretli’ olarak tanınmaması gerektiği de belirtildi.

Mahalle bekçileri uygulaması 1991 yılında sona ermiş, o dönemde görev yapan bekçiler yardımcı hizmetlerde görev yapmaya başlamıştı.

Hangi ile kaç bekçi alınacak?

Diyarbakır’a 742, Şırnak’a 715, Mardin’e 653, Hakkari’ye 224 ve Urfa’ya 60 kontenjan ayrıldığı açıklandı.

Diyarbakır’da istihdam edilecek bekçilerin 343’ü Yenişehir’de, 135’i Bağlar’da, 66’sı Kayapınar’da, 43’ü Sur’da, 29’u Silvan’da, 26’sı Bismil’de, 20’si Ergani’de, 13’ü Hani’de, 13’ü Eğil’de, geri kalanı ise diğer ilçelerde görev yapacak.

Şırnak’a alınacak bekçilerin 205’i merkez, 205’i Cizre, 155’i Silopi, 60’ı İdil, 30’u Beytüşşebap, 30’u Uludere ve 30’u da Güçlükonak emniyet müdürlüklerinde görevlendirilecek.

Hakkari’ye alınacak bekçilerin ise 55’i il emniyet müdürlüğü, 125’i Yüksekova İlçe Emniyet Müdürlüğü, 31’i Şemdinli İlçe Emniyet Müdürlüğü ve 13’ü de Çukurca İlçe Emniyet Müdürlüğü bünyesinde görev yapacak.

Mardin’de ise Artuklu’ya 214, Dargeçit’e 20, Derik’e 25, Kızıltepe’ye 126, Mazıdağı’na 30,Midyat’a 83, Nusaybin’e 85, Ömerli’ye 20, Savur’a 30 ve Yeşilli’ye 20 kişilik kontenjan ayrıldı.

Urfa’nın Ceylanpınar ilçesine 40, Viranşehir’e ise 20 bekçi alınacak.

x