Kimlik belgelerini sızdıran site Romanya’dan

- Yorumlar

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, yaklaşık 50 milyon yurttaşın kimlik bilgilerinin internete sızmasıyla ilgili başlattığı soruşturmada bilgileri yayınlayan internet sitesinin Romanya’da bulunduğunu tespit etti. Savcılık, Yüksek Seçim Kurulu’ndan da bilgi ve belge talebinde bulundu.

Milliyet’ten Türker Karapınar’ın haberine göre yurttaşların tüm kimlik ve adres bilgilerinin yer aldığı ‘Mernis’ isimli bir dosyayı paylaşan ‘Turkish Citizen Database’ isimli internet sitesinin sunucularının Romanya’da olduğu tespit edildi.

Bunun üzerine Bilişim Suçları Savcılığı, bilgiyi sızdıran kişilerin kimlik ve adresleri gibi bilgilerin Romanya tarafından Türkiye’deki makamlarla paylaşılması için adli yardım evrakı hazırlayarak Adalet Bakanlığı’na gönderildi. Bakanlıktaki evrakın önümüzdeki günlerde Romanya’da gönderilmesi bekleniyor.

Soruşturma, YSK’nın verdiği bilgilere göre şekillenecek

Öte yandan savcılığın, kimlik bilgilerinin internete sızmasının faturasının kesildiği YSK’dan da bilgi ve belge talebinde bulunduğu belirtildi.

YSK Başkanı Sadi Güven, aynı gün içinde iki açıklama yaparak sızmayı önce “Bilgi çalındı diye bir şey yok” diye reddetmiş, ardından sızan verilerin 2008 yılında siyasi partilerle paylaşılan dosyalarla uyumlu olduğunu söylemişti.

Savcılık, sızmayla ilgili soruşturmayı YSK’dan gönderilecek bilgi ve belgelerle şekillendirecek.

Ne olmuştu?

Pazar günü bir internet sitesi, 49 milyon 611 bin 709 Türkiye vatandaşının tüm kimlik bilgilerini internete sızdırmıştı. ‘Mernis’isimli dosyada yurttaşların açık adres bilgileri de yer alıyordu.

Sitede yer alan veritabanı bazı internet sitelerine de yüklenmiş, online olarak sorgulamaya da açılmıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ise, konuyla ilgili soruşturma başlatmıştı.

x