CHP’nin Çin Gezisinden İzlenimler

- Yorumlar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çin ziyareti kapsamında Türkiye-Çin İş Forumu’na katıldı. Burada konuşan Kılıçdaroğlu, kendilerinin davet eden Çin Komünist Partisi’ne teşekkürlerini iletti.

Dünya ekonomisinin bir kriz sürecinden geçtiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, ”2007 yılının sonlarına doğru ABD piyasalarında başlayan mali kriz, kısa süre içerisinde Avrupa’ya da sıçradı ve o tarihten itibaren de istikrar bir türlü tesis edilemedi” dedi.

ABD ve Avrupa Birliği piyasalarında yaşanan karışıklığın, siyaset kurumunun gereken iradeyi zamanında ve yeteri kadar gösterememiş olması nedeniyle yerini panik havasına terk ettiğini belirten Kılıçdaroğlu, yaşanan sert düşüşlerin domino etkisiyle tüm dünyayı bir durgunluğun kıyısına kadar getirdiğini söyledi.
Geçen yıl yüzde 3,2 büyümesi beklenen dünya ekonomisinin zayıf görünümünün 2013 yılına ilişkin beklentilere de yansıdığını ifade eden Kılıçdaroğlu, birçok uzman kuruluşun 2013 yılı büyüme tahminlerini aşağı yönlü güncellediğini belirtti.

ABD’nin yüzde 2,1 olarak beklenen 2012 büyümesinin 2013′te yüzde 1,8′e gerilemesinin beklendiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, ”Durum Çin’in en büyük ticaret ortağı AB için daha da kaygı verici. AB ekonomisinde 2012′de yüzde 0,6 daralma bekleniyor. 2013′te ise sıfıra yakın bir büyüme tahmini var. Yani yok denecek kadar az” dedi.

”Çin için küresel refah ne kadar önemliyse, küresel istikrar da Çin için o derece önemli” diyen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

KILICDAROGLU CIN'DE

”Zira dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’de iş gücüne yeni katılanların sayısı her yıl neredeyse Kanada nüfusu kadar artıyor. Bu muazzam demografik baskı Çin’i her yıl yüksek büyüme oranlarını yakalamaya zorluyor. Bu durum Çin’in sadece hızlı değil, dengeli de bir kalkınma modelini sürdürmesi zorunluluğunu da beraberinde getiriyor. İşin ilginç yanı duvarların olmadığı, sermayenin serbestçe hareket ettiği, ticaretin giderek daha da liberalleştiği bir dünya düzeninde küresel ekonomiye entegre olmuş bir Çin’in dengeli kalkınması küresel kalkınmanın da neredeyse ön şartı haline geldi.”
Gerek dünya barışı, gerek küresel kalkınma söz konusu olduğunda Çin’in bugüne kadar izlediği politikaların takdire şayan olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, ”1997 yazında meydana gelen Asya Krizi’nden sonra Çin Devleti’nin izlediği yapıcı ekonomik ve mali politikalar, Çin’in küresel ekonomiye ne kadar titiz yaklaştığını, bölgesel ve küresel istikrar için sorumluluk almaktan kaçmadığını göstermek bakımından son derece önemli” dedi.

Dünyanın üretim üssü olma özelliğiyle dış ticarette birçok ülkeye karşı hakim durumda bulunan Çin’in, Türkiye ile ekonomik ve ticari ilişkilerinde de durumun farklı olmadığını belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

20130115

”Kasım 2012 sonuçlarına göre Çin’e ihracatımız 2,5 milyar dolarken aynı dönemde Çin’den ithalatımız ise 19,6 milyar dolar tutarında yani 17 milyar dolar ticaret açığımız var. Bu rakam 2002 yılında 1,1 milyar dolardı. Dış ticaret açığımız 14 kat artmış durumda. Çin’le dış ticaret açığımızın tamamen kapatılması gibi kısa vadede de kolay olmayan bir beklentiye girmeyeceğiz ancak bu alanda atılabilecek adımlar olduğunun da altını çizmek istiyoruz. Yani bu düzeltilemeyecek bir durum değil. Çin’in ithalatını ağırlıklı olarak çevre ülkelerden yaptığını biliyoruz. Ancak ihracatında durum öyle değil. Başta AB ve ABD olmak üzere dünyanın hemen hemen her ülkesine ihracatı var. Çin’in ülkemizden ihracatı ağırlıklı olarak ham maddeye dayanıyor. 100 dolarlık ihracatımızın 83 doları maden ve metallerden, kimyevi maddelerden, tekstil ve ham maddelerinden oluşuyor. Katma değeri yüksek ürünlerimizin Çin’e ihracatımızda daha fazla yer almasını arzu ediyoruz. Türkiye’nin bu potansiyeli var ve Çin’in Türkiye’nin mallarının tanıtılmasında Türkiye’yi daha fazla ön plana çıkarması mümkün.”

-”Türkiye, Çin için birçok açıdan avantajlarla dolu bir ülke”-

KILICDAROGLU CIN'DE

Çin’in ithalatının temelini ara mamuller ve yatırım mallarının oluşturduğunu belirten Kılıçdaroğlu, Çin’in bunu çevre bölgelerden yaptığını kaydetti.
Türkiye Çin için birçok açıdan avantajlarla dolu bir ülke olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, ”Yurttaşlarımız tam üye olamadı ama sanayi ürünlerimiz Avrupa Birliği’ne üye. Sanayi ürünlerinde AB ile Gümrük Birliği Anlaşmamız var. Ayrıca birçok ülkeyle serbest ticaret anlaşmalarımız var” dedi.
Türk iş adamlarından oluşan bir heyetin de kendisiyle birlikte olduğunu anımsatan Kılıçdaroğlu, iş adamlarının Çinli meslektaşlarıyla önemli işbirlikleri yapacağına inandığını söyledi.
Çin ekonomisi özellikle 2001 yılı sonunda Dünya Ticaret Örgütü’ne üye olduktan sonra küresel daralmanın yaşandığı 2009 yılına kadar parlak bir grafik çizdiğini belirten Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:
”2010 yılından bu yana ihracatta dünya lideri olan, doğrudan yabancı sermaye girişlerinde ise ABD’den sonra 2. sırada yer alan Çin, bu dönemde gerek doğrudan yabancı sermaye, gerekse katma değeri öne çıkaran ihracat politikalarıyla döviz rezervlerini 2012′de 3,3 trilyon doların üzerine çıkarmayı başardı. Bu miktardaki bir döviz rezervinin, Çin’in yurt dışında yatırım için önemli bir kozu olduğunu düşünüyoruz. Çin’in yurt dışına doğrudan yatırımları Kasım 2012 sonunda 62,5 milyar dolar oldu. Bu alanda da Çin ile işbirliği yapma arzumuz var. Özellikle Çin’den Türkiye’ye doğrudan yatırımlar vasıtası ile iki ülke karşılıklı ilişkilerinde Türkiye aleyhine olan dış ticaret açığının bu şekilde dengelenebileceğine inanıyoruz. Ancak bugüne kadarki gelişmeler Türkiye açısından gelecek vadettiğini söylemek mümkün değil. Zira Çin’in yurt dışında yatırımından Türkiye’nin aldığı pay arzu edilen seviyelerde değil. Bunun nedeni Çin’in daha çok yurt dışına yatırımlarını büyük enerji ve teknoloji şirketlerinin yapmasıdır. Çin ve Türk firmalarının merkezini Türkiye’de kuracakları ortak girişim vasıtasıyla Türkiye’nin komşu ülkelerindeki altyapı projelerine birlikte girmeleri, özellikle Türk firmalarının son derece başarılı olduğu ve deneyim kazandığı birinci kuşak ülkelerdeki yatırım projelerine teklif vermeleri, Türk tarafının makine parkı, mühendislik unsurlarını temin ederken Çin tarafının teminat sorunlarına karşı imkanlarını ortaya koyması, Avrupa pazarına sunulması muhtemel zirai ve sınai ürünlerin Türkiye’de ortak üretimi için işbirliği yollarının aranması, güneş ve rüzgar gibi yenilebilir enerji alanında teknoloji transferine ilişkin yatırımlar gibi daha pek çok alanda iki ülke arasında işbirliği yapılabileceğine inanıyoruz.”

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Dış İlişkiler Komisyonu Başkan Yardımcısı Li Cincun da iki ülke iş adamları arasındaki görüşmelere katılmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.
Cincun, şöyle konuştu:

”İki eski medeniyet olan Çin ve Türkiye arasında uzun mesafe olmasına rağmen, iki ülke arasındaki dostluk uzun bir geçmişe dayanıyor. Çin ile Türkiye, hem hükümeti hem de siyasi partilerinin ortak çabaları aracılığıyla, iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasından bu yana çok gelişmiştir. Geçtiğimiz yıl Çin ile Türkiye arasındaki stratejik işbirliğinin derinleştiği bir yıl oldu. Çin Devlet Başkan Yardımcısı Şi Cinping Türkiye’yi ziyaret etmesi ve Başbakan Erdoğan’ın Çin’e gelmesi, iki ülkenin üst düzeyli temaslarını daha da yüksek seviyeye çıkarmıştır. Büyük projeler için yapılan yatırımlar ve ticaret hacminin çoğalması, iki ülkenin ekonomik ve ticari işbirliğini geliştirmiştir. Çin ile Türkiye arasındaki işbirliği şu anda çok iyi yönde gelişmekte ve iki ülkenin stratejik işbirliği ilişkisinin perspektifinin çok açık olduğunu söyleyebiliriz.”

Gelişmekte olan Çin ile Türkiye’nin yeni yükselen ekonomiler arasında ve G-20′de yer aldığını anımsatan Cincun, ”İki ülke halkının ortak çabasıyla iki ülkenin ekonomisinin istikrarlı bir şekilde büyüdüğü, halkının yaşam şartlarının iyileştiğini ve uluslararası statünün yükseldiğini memnuniyetle görmekteyiz” dedi.

Çin Uluslararası Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Yu Ping de Çin ile Türkiye arasındaki gelişen ekonomik ilişkilere değindi. Ping, Çin’in, Türkiye’nin üçüncü ticaret ortağı haline geldiğini kaydetti.
İki ülkenin hedeflerinden bahseden Ping, ”Son yıllarda iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğinde büyük mesafeler kaydedilmiştir. İki ülke arasındaki ticaret hacmi 10 yıl içinde 18 kat arttı” dedi.
Konuşmaların ardından iki ülke iş adamları arasında görüşmelere geçildi.

Kılıçdaroğlu, Şanghay’daki Çin Ticari Uçak İşbirliği şirketinde, Yönetim Kurulu Başkanı ve Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Yedek Üyesi Jin Zhuang Long’dan bilgi aldı.

Kılıçdaroğlu’na Ar-Ge bölümünü de gezdiren Long, üretim işbirliğine açık olduklarını, üretecekleri uçakları Türkiye semalarında görmek istediklerini de ifade etti.

Kılıçdaroğlu da ”THY mutlaka bu uçaklarla ilgilenecektir” yanıtını verdi.

CHP GENEL BASKANI KEMAL KILICDAROGLU

CHP GENEL BASKANI KEMAL KILICDAROGLU

CHP GENEL BASKANI KEMAL KILICDAROGLU

CHP GENEL BASKANI KEMAL KILICDAROGLU

CHP GENEL BASKANI KEMAL KILICDAROGLU

CHP GENEL BASKANI KEMAL KILICDAROGLU

CHP GENEL BASKANI KEMAL KILICDAROGLU

CHP GENEL BASKANI KEMAL KILICDAROGLU

CHP GENEL BASKANI KEMAL KILICDAROGLU

CHP GENEL BASKANI KEMAL KILICDAROGLU

CHP GENEL BASKANI KEMAL KILICDAROGLU

UCAKFABRIKASI1601201310201

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) 1. Olağan Kongresi’nin yapıldığı mekanı gezerek, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşu hakkında bilgi aldı.

Çin ziyaretine Şangay’da devam eden Genel Başkan Kılıçdaroğlu, bu sabah ilk olarak ÇKP 1. Olağan Kongresi’nin yapıldığı mekanı gezdi.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu, müzeye dönüştürülen yaklaşık 18 metrekarelik mekanda 1920 yılında kurulan ÇKP ile Çin tarihi hakkında bilgi aldı.

Kılıçdaroğlu, müzeye dönüştürülen mekanda sergilenen o döneme ait tabanca, kılıçlar ve kıyafetler, Çince yayımlanmış ilk komünist manifestoyu da inceledi.

Müzede aralarında Mao Zedong’un da bulunduğu ÇKP’nin ilk yöneticilerinin bal mumundan yapılmış ve toplantı halindeki görüntüsü dikkati çekti.

Küçük bir mekanda, büyük bir devletin ilk adımlarının atıldığını belirten Kılıçdaroğlu, müzeden çok etkilendiğini söyledi.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na müze hakkında bilgilerin yer aldığı broşürler hediye edildi.

CHP GENEL BASKANI KEMAL KILICDAROGLU

CHP GENEL BASKANI KEMAL KILICDAROGLU

CHP GENEL BASKANI KEMAL KILICDAROGLU

CHP GENEL BASKANI KEMAL KILICDAROGLU

CHP GENEL BASKANI KEMAL KILICDAROGLU

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, Çin’de, Komünist Partisi (ÇKP) Şanghay Komitesi Sekreter Yardımcısı Yin Yicui ile görüştü.

Çin gezisi kapsamında Şanghay’da bulunan Genel Başkan Kılıçdaroğlu, konakladığı otelde, ÇKP Şanghay Komitesi Sekreter Yardımcısı Yin Yicui ile bir araya geldi. Kılıçdaroğlu’nu ve heyetini Çin’de görmekten mutluluk duyduklarını ifade eden Yicui, iki ülke arasındaki ticari ilişkilere değindi.

-‘Çinlilerin Atatürk’ün hayatını öğrenmesi gerekiyor’-

Ticari ve ekonomik ilişkilerin her geçen gün geliştiğine dikkati çeken Yicui, CHP’nin de Türkiye’deki en etkili siyasi partilerden biri olduğunu söyledi. CHP’nin Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulduğunu anımsatan Yicui, tüm Çinlilerin Atatürk’ün hayatını öğrenmesi gerektiğini kaydetti.

Şanghay’ın kardeş şehri olan İstanbul’u ziyaret ettiğini ve kentten çok etkilendiğini dile getiren Yicui, İstanbul’un nüfus yoğunluğu ve yüz ölçümü bakımından Şanghay’a çok benzediğini belirtti.

ÇKP’nin politikaları sayesinde Şanghay’da büyük bir değişim yaşandığını ifade eden Yicui, kentin ekonomi, finans ve ticaret merkezi haline geldiğini söyledi. Yiuci, kentte yaşayanların hayat standartlarını artırmak için altyapı, sosyal ve eğitim alanlarında da önemli yatırımlar yaptıklarını anlattı.

Türkiye’nin ekonomisinin hızla geliştiğini ve iki ülke arasında yüksek düzeyle ziyaretler gerçekleştirildiğini ifade eden Yiuci, iki ülke arasındaki ticari faaliyetlerin daha da gelişeceğine inandığını kaydetti. Türkiye’nin turizm potansiyeline de değinen Yiuci, iki ülke arasında karşılıklı turist sayısının da artması gerektiğini söyledi. Yiuci, 2 yıl önce Şanghay EXPO’yu düzenlediklerini ve Türkiye’nin buraya önemli katkılar sunduğunu anımsatarak, verilen desteğe teşekkür etti.

-‘ Biz de aynı koşullarda büyük bir mücadele verdik’-

201301161

Şanghay’a ilk gelişi olduğunu belirten Kılıçdaroğlu da davetinden dolayı ÇKP’ye teşekkürlerini iletti. Şanghay’ın İstanbul’a kardeş şehir olmasının, iki ülke arasındaki dostluğu daha da geliştireceğine inandığını belirten Kılıçdaroğlu, ”CHP olarak Çin’de bulunmaktan, ÇKP yetkilileri ile ülke ve dünya sorunlarını konuşmaktan son derece mutluyuz” dedi.

Çin’in son yıllarda ekonomik alanda gösterdiği başarıyı hayranlıkla izlediklerini de ifade eden Kılıçdaroğlu, ”Bu sabah, ÇKP’nin ilk kongresinin yapıldığı mekanı gezdik. Önemli bir düşüncenin Şanghay’da filizlendiği yeri gördük. Orayı gezerken, Türkiye’deki kurtuluş mücadelesini hatırladık. Biz de aynı koşullarda büyük bir mücadele verdik ve başarılı olduk. Dolayısıyla Çin’in verdiği mücadeleyi iyi anlıyoruz” dedi.

Türkiye ile Çin arasındaki siyasi diyaloğun 1971′li yıllarda başladığını anımsatan Kılıçdaroğlu, ”Ticari, kültürel ve ekonomik ilişkilerimizin daha da gelişmesini yürekten istiyoruz” dedi.

Kılıçdaroğlu, Yicui’den EXPO ve Olimpiyat konusunda Türkiye’ye destek olmalarını istedi.

Çin’e partilerinin Gençlik Kolları Genel Başkanı’nı da getirdiklerini belirten Kılıçdaroğlu, ÇKP ile gençlik kolları ve kadın kolları arasında da yakın ilişki kurulmasını istediklerini söyledi.

Her ülke halkının kendi kaderini çizme özgürlüğüne sahip olduğuna inandıklarını vurgulayan Kılıçdaroğlu, ”Dolayısıyla ‘tek Çin’ politikasını destekliyoruz ve bunun bütün dünyada kabul görmesini arzu ediyoruz” dedi.

Türkiye’nin güzel bir ülke olduğunu ve daha çok Çinli turisti Türkiye’de görmek istediklerini belirten Kılıçdaroğlu, bunun iki ülke dostluğuna katkı sunacağını söyledi. Genel Başkan Kılıçdaroğlu, Yicui’yi Türkiye’ye davet etti.

Görüşmenin ardından Yicui, Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyet onuruna öğle yemeği verdi.

x