Cam hayatla buluşturuyor

- Yorumlar

Evde oturmaya alışamayan emekliler, kendi ayakları üzerinde durmak isteyen ev hanımları Kartal Halk Eğitim Merkezi Cam Atölyesi’nde meslek ediniyor. Üstelik de hiçbir ücret ödemeden

Bardaklar, vazolar, tabaklar kısacası camdan yapılan her şey, Kartal Halk Eğitim Merkezi’nin cam atölyesinde sanat eserlerine dönüşüyor. General Refet Bele İlköğretim Okulu’nun bahçesindeki bu küçük atölyeye gelen ev hanımları hiçbir ücret ödemeden meslek sahibi oluyor.

2010 yılından bu yana hizmet veren atölyede hazır cam ürünler, kumlama, yaldızlama ve taş işlenerek rengarenk eserlere dönüştürülüyor. Öğrenciler öğretmenlerin rehberliğinde, devlet kurumlarının atölyeye verdiği siparişleri işliyor. 6 yılda atölyenin bazı öğrencileri, kendi iş yerini açmış bazıları ise atölyede öğretmen olmuş. Halk eğitim merkezlerindeki kurslar, bu cam atölyesinde ders veren 8 öğretmenden 6’sına öğretmenlik mesleğini kazandırmış.

Öğretmenlerden Fatma Demir de kursun eski öğrencilerinden. Öğrenmek için geldiği kursta öğretmenlik yapıyor. Muhasebecilik yaparken çocuklarına bakmak için mesleğini bırakan Demir, çocukları okula başlayınca kursa gelmeye başlamış. 2 yıllık kursun ardından sınavlarda başarılı olunca öğretmen olmuş. Demir, “Derslerimi hiç aksatmadım” diyor.

Bir ürünün tamamlanması 3-4 günü buluyor. Demir “Desenin hazırlanması, yapıştırılması, kumlama, yaldızlama, fırınlama. Bütün öğretmenlerin uzmanlık alanı farklı. Bir ürün tamamlanmadan önce her biri en az 8 öğrencisi olan öğretmenleri tek tek dolaşıyor. Cam riskli bir objedir. 580 derecede pişiyor.. Fırından yamulmuş olarak çıkabilir ya da tam bitti dersiniz cat diye kırılır. El işçiliği olduğu için hepsi kendine özgüdür” dedi.

x