Kılıçdaroğlu: Halkı kandırmaya yönelik teklife her şeye rağmen evet diyeceğiz

- Yorumla

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın sunduğu Tarafsız Bölge programının canlı yayınında gazetecilerin gündeme dair sorularını yanıtlıyor.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Dokunulmazlıkların kalkmasını istiyoruz. Siyasetçi bedel öder. Biz de bedel ödemekten korkmuyoruz.
Mevcut dosyası varsa böyle bir iddia varsa. Diyelim ki herhangi bir milletvekilinin yolsuzluk dosyası çıktı. Bunu kapsamıyor.
Bağımsız olmayan yargı, yazarı hapse atıyor; biz de atılmayı göze aldık. Biz dokunulmazlık zırhının ardına asla saklanmak istemiyoruz. Bakanların da dokunulmazlıkları kalksın, mevcut ya da eski bakanlar hangisi olursa. Hiç kimsenin olmayacak. Başbakan dahil. Eğer bunlar yürekliyse, bakanların da dokunulmazlığını kaldırıyoruz derler.

İstismar yapılmasını engel olmak için ‘evet’ diyoruz. Anayasaya aykırı halkı kandırmaya yönelik bir düzenleme geliyor. Bu hükümete ve aldığı kararların hiçbirine güvenmiyorum. Yargılanan milletvekilleri haklarını savunabilirler. Halkı kandırmaya yönelik teklife her şeye rağmen evet diyeceğiz.

Korkacak bir şeyimiz yok, hiç kimsenin dokunulmazlığı olmasın. Bir bedel ödenecekse demokrasi adına onu ödeyeceğiz. Meclis’e polisin girmesi doğru değildir. Meclis Başkanı’nın buna izin vereceğine inanmıyorum.

Anayasaya aykırı düzenleme geliyor. Buna rağmen biz evet diyoruz. Bizim yaptığımız düzenleme hukuka aykırı değil.

12 Eylül yargısı bunlardan daha düzgündü. 100 üzerinden yargının aldığı puan 39. Ülkede yani yargı yok. O açıdan bir karar almalıyız. Her şeyi göze almalıyız. Güzel sözlerle artık yürümüyor. Hani varya yokuştan aşağıya bir araba gider freni boşalmıştır, nereyer çarpacağı bilinmez. Türkiye’de öyle.

Adalet Bakanı’na yat deseler yatacak kalk deseler kalkacak. HSYK üyelerinin bir kısmı cemaatçi bir kısmı AK Parti’li bir kısmı MHP’li. Yargı bizim elimizde diyorlar. Biz de diyoruz ki, ‘gel arkadaş bedel ödeyeceğiz’. Sert olma noktasına geldik. Ne diyorlarsa daha ağırını söyleyeceğim.
Yargı yasama yürütme ellerinde, kendileri de söylüyorlar zaten.
-Yeter aşamasına ne zaman geldiniz?

Büyük buluşma diye toplantı yaptık. STK’leri, meslek örgütlerini davet ettik. Bu ülkede tam demokrasi, bağımsız yargı istiyorsak diye 16 madde sıraladık. Katılan bütün kuruluşlar itiraz etmedi. O zaman güç birliği yapacağız.

O toplantılarla başladı bu süreç

-Hangi kuruluşlar var?

Bütün kuruluşlar var, başkanları gelmedi ama görevlendirilen kişiler geldi.

Türkiye’de şuanda normal bir şey varmı? Soruşturma açıldı. Sorumlular bulundu. Ankara Valisi gerek yoktur diye soruşturmayı kapattı.
Belediye Meclis üyemiz var başörtülü, CHP’yi karalamak için bulunan yollar. Geçen ‘ortak vicdan’ diye açıklama yaptılar. AK Parti’ye yakın kuruluşlar. Aslında o ‘ortak çıkar’. Allahı kitabı yok bunların. Hukuk içinde kalarak en sert söylemi her yerde gerçekleştireceğiz. Karşımızdaki grup dini istimas eden devleti sömüren bir grup. Diplomatik dilde çalmak dersiniz. Adam ben hırsızım diyor. Hırsızsan kardeşim sana diyeceğim bu.
SÖYLEM İTİRAFI
Bu zamana kadar çok yumuşak gittik. AB’ye de anlattılar biz ileri demokrasiyi getiriyoruz dediler. Şimdi Avrupa da anladı.

x
Yorumlar