Kartal’da “Çocuk İstismarı” konulu panel düzenlendi

- Yorumlar

Kartal’da düzenlenen Çocuk İstismarı konulu panelde gündemde olan cinsel istismar üzerinde duruldu. Veliler gerici politikaların çocuk istismarını beslediğini belirterek, yargının da bunun önünü açtığını belirtti

Kartal Halkevi, Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde “Çocuk İstismarı” başlıklı bir panel gerçekleştirdi. Marmara Üniversitesi Çocuk Koruma Uygulama ve Araştırma Merkezi’nden Prof. Dr. Tolga Dağlı ve Avukat Selin Nakıpoğlu’nun konuşmacı olduğu panelde çocuk istismarının tıbbi ve hukuki boyutu tartışıldı.

‘Çocuklara yönelik cinsel istismarın üzeri örtülüyor’

Yaptığı sunumla çocuk istismar ve ihlalinin tanımını, türlerini belirten Dağlı, son zamanda oldukça gündemde olan cinsel istismar üzerinde durdu. Çocuklara yönelik cinsel istismarın genellikle çocuğun tanıdığı, hatta en yakınındakiler tarafından gerçekleştirildiğini söyleyen Dağlı, istismar vakalarının çoğu zaman aile içerisinde veya çevrede üzerinin örtüldüğüne, saklandığına, vakaların çok azının resmi kurumlara ulaştığını belirtti. Dağlı, istismara uğrayan çocuklarla acil ve bütünlüklü bir süreç kurulması gerektiğini vurguladı. Çocuğun ikinci bir kere mağdur edilmesini önleyebilmek adına tıbbi teşhis, tedavi ve hukuki boyutun bir arada işletildiği çocuk merkezlerinin önemine ve ülke çapında yaygınlaştırılması gerektiğine dikkat çekti.

‘Yasalar kadınların ve çocukların aleyhine değişiyor’

Avukat Selin Nakıpoğlu ise, Türkiye’de çocuk istismarına dair var olan yasaların ve sözleşmelerin dahi uygulanmadığını, çocuk istismarına dair yürütülen hukuki süreçlerle çocukların tekrar tekrar mağdur edildiğini belirtti. Bir lütuf gibi sunulan “Özgecan Yasası”nın yetersizliğinden bahseden Nakıpoğlu yasaların her geçen gün kadınların ve çocukların aleyhine değiştiğini söyledi. Hukukun sadece gerçekleşen olaylar üzerinden değil bu olayları önlemeye dair ilerlemesi gerektiğini belirtti. 20 Nisan’da görülecek Ensar Davası’na da değinen Nakıopğlu, davanın çocukların mağduriyetinden ziyade Ensar’ı aklama davası olduğunu belirtti.

“Çocuklara ‘hayır’ demeyi öğretin”

Panele katılan veliler tartışma kısmında AK Parti’nin yürüttüğü gerici politikaların ve söylemlerin çocuk istismarını besleyip büyüttüğünü, meşrulaştırdığını, yargının da bunun önünü açtığını belirtti. Veliler bu ortamda çocuklarını cinsel istismardan nasıl koruyabileceklerini sordu. Dağlı ve Nakıpoğlu bu konuda merkezi bir eğitimin yokluğuna dikkat çekti ve çocukları korumak için onlara özel olan bölgelerinin öğretilmesi, güvenli ve güvensiz dokunuşun açıklanması gerektiğini belirtti. Ayrıca çocukların özel alanlarına girilmemesi gerektiği ve çocuklara “hayır” demeyi öğretmenin oldukça önemli olduğunu söylediler.
sendikaorg

Panel bitiminde Kartal Halkevi, çocuk istismarına dair bilinçlenme toplantılarını ve istismarı önlemeye dair toplumsal bilinci olabildiğince genele yayma hedefi ile etkinliği sonlandırdı.

image

image

x