Google’ın sizin hakkınızda neler bildiğini öğrenin

Google sizinle ilgili bir çok bilgiyi yakından takip ediyor. Nasıl ve ne zaman internette gezindiğiniz, kullandığınız arama terimleri, ziyaret ettiğiniz sayfalar (eğer Chrome tarayıcıda, Android cihazınızda hesabınıza giriş yaptıysanız ya da Google aramalarından sayfaya tıkladıysanız.) bunlara dahildir. Google ayrıca bu bilgilerin analizine dayalı demografik kabuller de yapar.

Bu problemden “gizlilik” modunda arama yaparak tamamen kurtulabilirsiniz. Eğer sakıncalı bir şeye (hım!) girecekseniz bu güzel bir seçenek olur. Ama büyük ihtimalle şimdiye kadar yaptığınız aramalarla Google’a hakkınızda çok fazla bilgiyi çoktan verdiniz. Bunların bazıları diğerlerine göre çok kullanışlı da olabilir.

Panik yapmayın. Bunun büyük bir sorun olmasına gerek yok. Google’ın sizin hakkınızda bildikleri yüzeysel şeyler, peki gerçekten de bunların çoğu oldukça sıradan şeyler mi? İnternet reklamcılık tarafından güçlendirilmektedir. Aslında gerçekten almak istediğiniz bir şeyin reklamını görüp o ürüne yönelerek tasarruf etmeyi tercih edersiniz, değil mi? Bir şeyi aradığınız zaman Google ne tür şeylere tıkladığınızı hatırlayarak size daha ilgili sonuçlar vermeye çalışır.

Google’ın sizin hakkınızda ne bildiğini görebilirsiniz ve Google’ın size reklam sunarken kullanmasını istemediğiniz şeyleri silebilirsiniz. İşte bir örnek. Google’dan bir sayfaya girdiniz ve o sayfada birisi Justin Bieber’ın şarkılarından bahsetmiş.

Aslında Justin Bieber’ı hiç beğenmiyorsunuz bile, ama bir anda en sevdiğiniz websitelerde bile Justin Bieber hakkında reklamlar görünmeye başladı. Hemen silin onu!

Birinci aşama: Google hesabınızı giriş yapın ve Google Geçmişi sayfasına gidin.

Büyük ihtimalle aşağıda benim eklediğim ekran görüntüsüne benzeyen bir sayfa ile karşılaşacaksınız. Gerçi benim aramış olduğum şeyler Justin Bieber’le pek alakalı değil. Yine de onları silmek isteyebilirim.

İkinci aşama: Öncelikle Google geçmişinizi gözden geçirebilir ve utandırıcı reklamlara sebep olacak ya da çocuklarınızın kazaran arama geçmişinizde bulmasını istemediğiniz yeni ve heyecan verici keşiflere sebep olacak şeyleri silebilirsiniz.

Sadece sol taraftaki seçim kutusunu işaretleyin ve sağ yukarıdaki sil düğmesine tıklayın.

Aynı şeyi tarayıcı geçmişini ve çerezlerini silerek de yapabilirsiniz, ama bu sadece sizin bilgisayarınızda işe yarar.

Onları Google geçmişinizden silmek, Google hesabınıza giriş yaptığınız tüm bilgisayarlardaki arama geçmişiniz üzerinde bir etkiye neden olur.

Ama durun, daha fazlası var. Arama geçmişinizi silmenin ötesine gidebilirsiniz. Onları indirebilirsiniz de.

Eğer Google geçmişinizi indirmek isterseniz, ana menüdeki ayarlar ikonuna tıklayıp önünüze gelen alt menüdeki aramaları indir seçeneğine tıklayarak yapabilirsiniz. Kapsamlı bir uyarı mesajı ile karşılaşacaksınız.

Verilerinizin bir kopyasını indirin
Lütfen bunu dikkatli bir şekilde okuyun. Bu, hep gördüğünüz sıkıcı metinlerden değildir.

Geçmiş aramalarınızın arşivini oluşturun. Bu arşive yalnızca siz erişebilirsiniz. Arşiv, Google Drive’dan indirilmeye hazır olduğunda size e-posta gönderilecektir. Daha fazla bilgi edinin

Google veri arşivlerinizle ilgili önemli bilgiler

Arşivinizi herkese açık bilgisayarlara indirmeyin ve arşivinizin her zaman sizin kontrolünüz altında bulunduğundan emin olun. Arşivinizde hassas veriler bulunur.
Hesabınızı ve hassas verilerinizi 2 Adımlı Doğrulama ile koruyun ve böylece kötü amaçlı kişilerin, şifrenizi bilseler bile hesabınıza erişmelerini önleyin.
Verilerinizi başka bir yere taşımaya karar verdiyseniz lütfen taşıyacağınız yerin, verileri dışa aktarma politikalarını inceleyin. Aksi takdirde, hizmetten ayrılmak istediğinizde verilerinizi geride bırakmak zorunda kalabilirsiniz.

Neden bu kadar kapsamlı bir uyarı var? Tabi Google sizden elde ettiği bilgilerle sizin cinsiyetiniz, yaşınız, alışveriş tarzınız ve birçok konuda kabullerde bulunur.
Eğer utandırıcı bir websiteyi ziyaret ettiyseniz ya da hakkında arama yaptıysanız bu size karşı kullanılma potansiyeline sahiptir. Bu nedenle hakkınızda tutulacak veriler konusunda dikkatli olmalısınız.

Google hesabınızın ayarları ile ilgili daha fazla özelliğe Google Hesabım sayfasından ulaşabilirsiniz.