CHP’de ‘dokunulmazlık’ çatlağı: Hayır diyeceğim

Eren Erdem’den dokunulmazlık çıkışı: Hayır diyeceğim
CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem AK Parti’nin dokunulmazlık teklifine hayır diyeceğini açıkladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün akşam katıldığı bir TV programında AK Parti’nin dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili anayasa değişikliği teklifine, anayasaya aykırı olmasına rağmen “evet” diyeceklerini söylemişti.

CHP’nin ardından MHP’den de teklife “evet” oyu verileceği yönünde açıklama geldi. CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

AK Parti’nin Meclis’e getireceği teklife “hayır” oyu vereceğini belirten Erdem, şunları söyledi:

“Sayın Genel Başkanımız iktidar partisinin geçici maddesini onaylayan bir konuşma yaptı. Bir kere şunu düzeltelim, ortada yürütülen ciddi bir algı operasyonu var. İktidar partisi dokunulmazlıkları kaldırmıyor, medyada yer alan bu ifade tamamen palavradır, yalandır, gerçekdışı bir ifadedir. AK Parti sadece parlamentoya getirilmiş mevcut fezlekeleri işleme koyuyor. Kürsü dokunulmazlığı hariç, dokunulmazlıkların tamamı kalkmalıdır, oysa AK Parti geçici madde değişikliğiyle kaçak güreşmekte ve meselenin etrafında dolanmaktadır. Bu kanun geçtikten sonra AK Parti’li bir vekil hırsızlık yapsa işleme alınmıyor. Bu kadar komik ve gerçekdışı bir uygulama olamaz. Ben kendi fezlekelerimin tamamının işleme alınması adına hemen dilekçe vereceğim ama geçici maddeye evet demeyeceğim. Bu madde dokunulmazlıkları kaldırmıyor, sadece muhalefet vekillerine yönelik bazı fezlekelerin işleme girmesine neden oluyor.

İktidar partisi korkar, bölünür, gizli oylamalarda oy vermez gibi ifadeler kullanıyor. Ben hiçbirini gerçekçi bulmuyorum, çünkü AK Parti’lilerin vekilliğini düşürecek nitelikle hiçbir dosya yok, siyaset yapmalarını engelleyecek bir şey yok. 40 tane dosyaları var, trafik cezası, hakaret gibi. Ama bizim vekillerimizin çok ciddi suçlamalardan oluşan dosyaları var. Benim mesela hiçbir hakarette bulunmadığım halde halihazırda ‘Cumhurbaşkanına hakaretten’ 4 tane fezlekem var. Ama benim aileme sinkaflı küfür etmiş bir vekile savcı takipsizlik verebiliyor. Bizleri Galip Ensaroğlu’nun dediği gibi AK Parti’nin yargısı yargılayacak. Amaç, parlamentoya kumpas kurup uyduruk dosyalarla milletvekilleri pasifize etmektir” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun ifadelerine katıldığını belirten Erdem, “Genel başkanımız bir tavır oraya koymuştur. Bedel ödemek gerekirse bedel ödenir. Ben şahsen kendi fezlekelerimin tamamı için feragat dilekçemi hazırladım. Benim kendimle ilgili bir kaygım yok. Ama bu geçici maddeyle siyaset bir şekilde çözüm üretemez bir mecraya dönüştürülmeye çalışılıyor. Biz demokratik bir partiyiz, bizde farklı görüşler olabilir. Genel Başkanımız çok net ifade etti, ‘Biz buna sokakla yürütebilecekleri propagandanın derinliğinden dolayı evet diyoruz’ dedi. Başkanımızın haklı bir çerçevesi vardır. Ama ben dokunulmazlıkların tamamının kaldırılması gerektiğini düşünüyorum, sadece muhalefet partilerine dokunmak gerçekçi bir politik zemin olmaz. Örneğin, TCK 299 yani Cumhurbaşkanına hakaret suçu 14 aydan başlıyor. Bizim dosyaların hiçbirinde hakaret yok ama fezlekelerle kumpas kurulup vekillik düşürülmek isteniyor. Bu haliyle geçerse bu teklif, CHP’li 60 vekil milletvekilliğini düşürebilirler. Türkiye’yi böylece erken seçime götürecek bir aritmetik bulabilirler. Seçim propagandası olarak bunu kullanabilirler. Bu toplumdaki sosyo-psikolojik kaosu derinleştirir. Kaosu derinleştirmek yerine bu süreci normalleştirmemiz gerekiyor.” dedi.