İncirlik Üssü’nde ‘Amerikan askerinin kafasına çuval geçirmeye’ ‘ev hapsi’ cezası

- Yorumlar

Adana’daki İncirlik Üssü’nde, ABD askerinin başına çuval geçirmeye çalışırken yakalanan Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyeleri Yalçın Semir Akarsu ve Cenk Kızılırmak, çıkarıldıkları mahkemece ilk duruşmaya kadar denetimli serbestlik ve ev hapsi cezasına çarptırıldı.

Önceki gece üsse giren iki genç, gözaltına alındıkları eylemi gerçekleştirirken Amerikan askerine şunları söylemişti: “2003 yılında askerimizin başına çuval geçirdiniz. Bunun ve ülkemizdeki terör olaylarının sorumlusu sizsiniz. Bombalar patlıyor her gün, şehit haberlerimiz geliyor. Bunun sorumlusu sizsiniz. Siz üssünüzden dışarı çıkamıyorsunuz, ancak biz sizin çıkamadığınız hapishanenize kadar giriyoruz ve bu çuvalı başınıza geçiriyoruz.”

DHA’nın haberine göre savcı tarafından ifadeleri alınan şüpheliler, daha sonra ‘askeri bölgeye izinsiz girme’ gerekçesiyle tutuklanmaları talep edilerek nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Mahkeme, Akarsu ve Kızılırmak’ı ilk duruşmaya kadar denetimli serbestlik ve ev hapsine çarptırdı.

Kararı duyan diğer TGB’liler adliye önüne giderek beklemeye başladı, ancak ikili polis tarafından arka kapıdan çıkarılarak elektronik kelepçeyle Adana Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’ne götürüldü.

x