TEST EDİN: Beyninizin cinsiyeti ne?


BEYNİNİZİN CİNSİYETİ NE?

Parmaklarınız için aşağıdakilerden hangisi geçerli? a) Yüzük parmağım işaret parmağımdan uzun b) Yüzük parmağım işaret parmağımdan kısa c) İkisi aşağı yukarı aynı uzunlukta

Anneniz size hamileliğinin ilk üç ayında stresli bir çalışma ortamında bulunmuş mu? a) Evet b) Hayır

Bazen sağınızla solunuzu karıştırdığınız oluyor mu? a) Evet b) Hayır

Ofiste bir proje grubundasınız ve gruptaki diğer arkadaşlarınızla rekabet etmek zorundasınız. Kendinizi nasıl hissedersiniz? a) Gergin ve endişeli b) Güçlü ve enerjik

Geveze kişiler sizi canınızdan bezdirir mi? a) Evet b) Bazen c) Hayır

Kalabalık ortamlarda başkalarının söylediklerini duymakta güçlük çektiğiniz oluyor mu? a) Evet b) Bazen c) Hayır

KARAOKE YAPIYORSUNUZ VE İNSANLAR…
A) YÜZLERİNİ EKŞİTİYORLAR.
B) GÜLMEKTEN YERLERE YATIYORLAR.
C) ŞARKI SÖYLEYİŞİME HAYRAN KALIYORLAR.

İki arkadaşınızla 100 metre koşusuna katılacaksınız. Onları geçip birinci olmak sizin için ne kadar önemli? a) Pek değil. b) Oldukça önemli. c) Daha önemli bir şey olamaz.

Çocukken aşağıdakilerden hangilerini yapmaktan hoşlanırdınız? (birden fazla seçeneği işaretleyebilirsiniz.) a) Ağaca tırmanmak.. b) Paten kaymak.. c) Ivır zıvırı toplayıp koleksiyon yapmak.

d) Nasıl çalıştığını görmek için çeşitli ev aletlerini kurcalayıp bozmak. e) Kovalamaca oynamak.

Daha çok ne tür arkadaşlar seçersiniz? a) Hayranlık duyduğum ve bir şeyler öğrenebileceğim kişilerle arkadaşlık kurarım. b) Fazla saygı duymasam da birlikte çok eğlendiğim insanları tercih ederim. c) Arkadaş çevrem, iki grubun karışımı.

Alışverişte nasıl bir yöntem izlersiniz? a) Bir seçim yapmadan önce tüm seçenekleri görmek isterim. b) Kafamda neye ihtiyacım olduğunu önceden belirler ve sadece onu satın alırım. c) Duruma göre yukarıdaki iki yöntem değişiyor.

Biri çalışmanızı bölerse, tekrar işe konsantre olmakta güçlük çeker misiniz? a) Evet b) Hayır

El yazınız… a) Çok zariftir. b) Oldukça muntazamdır. c) Kargacık burgacıktır.

Aşkta da, işte de çabuk sıkılan birisiniz: Doğru mu? Yanlış mı? a) Doğru… b) Bazen doğru… c) Yanlış…

Kütüphanenize şöyle bir göz attınız ve gördünüz ki kitaplarınızın çoğu… a) Gerçek hikâyelere dayanıyor b) Kurmaca c) Her ikisinden de var

Tatildesiniz… Sizin için aşağıdakilerden hangisi daha geçerlidir? a) Sezgilerim, beden dili konusundaki dikkatim ve zekâm sayesinde dilini bilmediğim bir ülkede dahi rahatlıkla yolumu bulabilirim.

b) Tatilin başında otele yerleşmem ve dönerken bavulumu toplamam bir dakika sürer. c) Gittiğim bir barın ya da restoranın uygun olmadığını hissedersem, derhal oradan çıkarım. d) Haritayı otel odasında unutursam kaybolurum.

Tüm puanınızı tabloya göre toplayın…

0 – 12 puan arası: Beyniniz tamamen feminen! İŞYERİNDE Rekabete girmek sizi müthiş korkutuyor ve baskı altına sokuyor. Oysa maskülen beyinli insanlar rekabete bayılırlar; bu sayedede mutluluk verici dopamin hormonu salgılarlar.

SOSYAL HAYATTA Feminen beyinli insanların karşılarındakini dinleme yeteneklerinin maskülen beyinlilere göre iki ila on kat fazla olduğunu biliyor muydunuz? Siz de beyninizin dişil karakteri sayesinde tam bir sosyal kelebeksiniz.

AŞKTA Beyninizin cinsiyetinin tamamen feminen olması, kendinizi karşınızdaki erkeğin yerine koymanızı ve ilişkinize onun gözüyle bakmanızı zaman zaman zorlaştırabilir.

21 puan arası: Beyniniz çift cinsiyetli! İŞYERİNDE Erkekler ve kadınlar ofis ortamında farklı davranış biçimleri sergilerler. Kadınlar daha paylaşıma ve interaktifken, erkekler daha agresif ve rekabetçidirler.

Beyni çift cinsiyetli bir kişi olarak siz, bu iki farklı davranış biçimini de kendi içinizde dengeliyorsunuz, bu da genellikle lehinize işliyor.

SOSYAL HAYATTA Sosyal ortamlarda çift cinsiyetli beyninizin maskülen yanı ağır basıyorsa, bu sizi arkadaşlarınızı yetenek ve becerilerine göre seçmeye itiyor olabilir.

Unutmayalım ki erkekler Taş Devri’nde ava çıkarken yanlarına en sevdikleri dostlarını değil, avlanma kabiliyeti en yüksek kişileri almaya özen gösterirlerdi.

Fakat eğer arkadaş çevreniz daha çok, gevezeliği seven neşeli insanlardan oluşuyorsa bu, sosyal hayatta beyninizin feminen tarafını kullandığınız anlamına gelir.

AŞKTA Duygusal ilişkilerinizde kararlarınızı ne zaman sezgilerinizle (feminen beynin özelliği), ne zaman aklınızla (maskülen beynin özelliği) vereceğinizi çok iyi biliyorsunuz.Çift cinsiyetli beynin karşı taraf için de bir avantaj olduğu kesin.

22 puan üzeri : Beyniniz tamamen maskülen! İŞYERİNDE Görünüşünüz son derece kadınsı olsa da, konu işinize geldiğinde her ayrıntıyı bir erkeğin soğukkanlılığıyla ele alabiliyorsunuz.

Bugüne kadar sizi tuvalette ağlama krizi geçirirken gördüğünü söyleyen olursa, bilin ki ona hiçbir ofis çalışanı inanmaz! Ayrıca ofiste hiçbir zaman kadınlığınızı kullanmıyor, erkeklerin kendi aralarında kurduğu diyaloğu kuruyorsunuz.

SOSYAL HAYATTA Kafanızın erkek gibi çalışması, bazen kız arkadaşlarınızla ilişkilerinizi zorlaştırıyor.

Onlar herhangi bir konuyu ya da sorunu bütün ayrıntılarıyla ele alıp saatlerce konuşmak, üzerine yorum yapmak isterken siz bir an önce sonuca varmak istiyorsunuz.

Eğer muhabbetleri içinizi bayıyorsa, sürekli yanlarında oturup hem onların hem de kendi canınızı sıkmak yerine sizin gibi maskülen beyinli olduğunu düşündüğünüz arkadaşlar da edinin. Böylece sosyal hayatınızda bir denge kurabilirsiniz.

AŞKTA Erkeklerin en büyük hayalinin maskülen beyinli bir kadın olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Hatta bunun onlan bir parça ittiğinden de emin olabilirsiniz. Aşk ilişkilerinde en büyük marifet.

Duygusal konularda kendinizi biraz daha açabilir, karşı tarafa kadın olduğunuzu biraz daha fazla hissettirebilirsiniz. Marie Claire