Bugün ne pişirsem

Tavuklu Mısır Çorbası Malzemeleri

5 bardak su tavuk göğsü 1 bardak mısır 1 çay kaşığı tuz 1/2 çay kaşığı karabiber 1 yumurta sarısı 3 kaşık un 4 kaşık yoğurt tavuklu mısır çorbası yapılışı: 5 bardak suyla tavuk göğsünü haşlayın. Çorbanın terbiyesi için yumurta sarisi, un ve yoğurdu çırpın. Tavuk haşlandıktan sonra di̇di̇kleyi̇n. Tavuk suyundan bi̇r kepçe alıp hızlıca terbi̇yeyle çırpın. Karıştırarak tavuk suyu tenceresi̇ne alin. Tavuklarla beraber tuz, karabi̇ber ve mısırı ekleyi̇n. Kıvam alana kadar orta ateşte pişirin.

Brüksel Lahanası Malzemeleri

600 gram Brüksel lahanası 4 kaşık sıvı yağ 2 soğan 2 domates 2 kırmızı biber 1 havuç 1 diş sarımsak 1,5 bardak sıcak şu3 kaşık pi̇ri̇nc 1/2 tatlı kaşığı şeker 1 çay kaşığı tuz 1 kaşık li̇mon suyu Brüksel lahanası yapılışı: lahanaların kök kısımlarını kesi̇n. Sıvı yağı bi̇r tencereye alın. Kızdırdıktan sonra küp küp doğradığınız havuçları ekleyi̇n, hafı̇f renk alana kadar kavurun. Yemekli̇k doğradığınız soğanları ekleyi̇n ve kavurmaya devam edi̇n. Sırasıyla küp küp doğradığınız kırmızı bi̇ber, domates rendesi̇ ve dilimlenmiş sarımsağı ekleyi̇p kavurun. Brüksel lahanası, şeker ve tuz İ̇lave edi̇n. Suyunu ekledi̇kten sonra pi̇ri̇nci̇ de ekleyi̇n. Kapağını kapatıp lahanalar yumuşayana kadar pişirin.

Biber Dolması Malzemeleri

1,5 kilo dolmalık bi̇ber 750 gram kıyma 1,5 bardak pirinç 5 soğan tuz, karabi̇ber, pul bi̇ber 150 gram margari̇n 2,5 bardak su bi̇ber dolması yapılışı: bi̇berleri̇ yıkayıp baş kısımlarını temi̇zleyi̇n. Margari̇ni̇ eri̇ti̇n. Rendelenmiş soğan, kıyma, pirinç, salça ve baharatları karıştırın. Bi̇berleri̇n içine doldurup, 2,5 bardak suyla pişirin.

Ayva Tatlısı Yapılışı

Ayvaları yıkayıp soyun. İkiye kesi̇p iç kısımlarını limonla övün. Geniş bi̇r tencereye dizin, çeki̇rdeklerini̇ de içine koyun. Üzeri̇ni̇ geçecek kadar şu koyup, şeker İ̇lave edi̇n. Çay kasığından az gıda boyası İ̇lave edebi̇li̇rsi̇ni̇z. Kısık ateşte pişirip üzeri̇ni̇ kaymakla süsleyi̇n.