AKP’nin hedefinde FOX TV var: 8 kanalı kapatmak için düğmeye basıldı

CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, “İktidar, aralarında FOX TV’nin de olduğu sekiz kanalı kapatmak için harekete geçti” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, “AK Parti iktidarı, perşembe günü, sekiz kanalı daha kapatmak için RTÜK aracılığıyla hamle yapacak. Türkiye’yi adeta çölleştirmek ve muhalif seslerin duyulmasını engellemek istiyorlar” şeklinde konuştu.

Aynı zamanda CHP Medyaya Yönelik Baskıları İzleme Komisyonu Üyesi Barış Yarkadaş, sekiz TV kanalının daha RTÜK aracılığıyla kapatılmak istendiğini açıkladı. Can Erzincan TV’de katıldığı bir programda Erkan Akkuş’un sorularını yanıtlayan Yarkadaş, “Saray ve AK Parti, kendilerini rahatsız eden tüm sesleri adeta yok etmek için yarışıyor” dedi.

Saray’da “Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)” adlı bir birimin oluşturulduğunu söyleyen Yarkadaş, “Bu birim, adeta Paralel RTÜK gibi çalışıyor. Saray’ı rahatsız eden tüm yayınlar, RTÜK’e şikayet ediliyor ve gereğinin yapılması isteniyor” diye konuştu.

‘PARALEL RTÜK VAR’
CİMER’in, RTÜK’ün Yayın İzleme Birimi’ne ait tüm bilgilere erişebildiğini söyleyen Yarkadaş, konuyu TBMM gündemine taşıdığını da söyledi. Yarkadaş, sözlerine şöyle devam etti:

“CİMER adlı birim, RTÜK’ün işlem yapmadığı yayınları kayıt altına alıyor ve daha sonra kuruma yazılı bir talimat yolluyor. Şikayetçi oldukları yayına ilişkin işlem yapılmasını ve ceza verilmesini istiyor. RTÜK’te şu an böyle yüzlerce şikayet var. RTÜK üyeleri, hem AK Parti’nin hem de Saray’ın baskısı altında… Bir yanda Başbakanlık’ta oluşturulan İzleme Birimi, diğer yanda ise Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi var.. Buralardan sürekli şikayet geliyor. RTÜK üyeleri çifte baskı altında…’’

RTÜK’ün Perşembe günü yapacağı toplantıda, Can Erzincan, Van TV, Özgür Gün TV, Jiyan TV, Hayat TV ve Azadi TV’nin yayın lisanslarının iptalini gündeme alacağını belirten Yarkadaş, “RTÜK’ün AK Parti’li üyeleri, Can Erzincan TV’yi Nazlı Ilıcak’ın polisleri eleştiren bir konuşmasını gerekçe göstererek kapatmak istiyorlar’’ dedi.

İMC TV’nin kapatılmasının ardından Hit Bord adlı platforma taşındığını belirten Yarkadaş, “Edindiğim bilgiye göre, RTÜK’ün AK Parti’li üyeleri, İMC TV’nin buradaki yayınlarını sonlandırmak için de harekete geçmiş. Hit Bird adlı yayın platformuna başvurarak, İMC TV’nin yayınlarının sonlandırılmasını isteyecekler” ifadesini kullandı.

FOX TV
Sansürün uluslararası boyutunun bir ayağının da Türkiye’de olduğunu belirten Yarkadaş, “FOX TV bunun için en uygun örnek… ABD sermayeli FOX TV’nin Türkiye yayınları da hedefte… AK Parti’li RTÜK üyeleri, FOX TV’ye, başarılı gazeteciler İsmail Küçükkaya ile Fatih Portakal’a sudan sebeplerle cezalar veriyorlar” hatırlatmasında bulundu.

CHP’li Yarkadaş, “Saray ve Başbakanlık, AK Parti’li RTÜK üyeleri aracılığıyla, FOX’a sudan sebeplerle peş peşe ceza verdirtiyor. RTÜK Kanunu’na göre, bir kanal aynı suçtan dolayı birkaç uyarı alırsa, lisans iptali gündeme geliyor. İktidar, FOX TV’yi, verilen uyduruk cezaları gerekçe göstererek susturmak istiyor” dedi.

RTÜK’ün Perşembe günü yapacağı toplantıda, başta Can Erzincan TV olmak üzere, Van TV, Özgür Gün TV, Jiyan TV, Hayat TV ve Azadi TV’nin durumunun masaya yatırılacağını belirten Yarkadaş, “Güçleri yeterse, FOX TV’yi de sonraki toplantıda gündeme almak ve oldu bittiye getirmek istiyorlar” dedi.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar