Ataşehir’de sokak isimlerinin habersiz değiştirilmesine tepki yağıyor

- Yorumlar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Ataşehir’deki yüzlerce sokak ve cadde ismini Ataşehir Belediyesi, muhtarlar ve mahalle sakinlerine haber vermeden değiştirmesi, başta muhtarlar olmak üzere, vatandaşların büyük tepkisine yol açtı.

İlk olarak Gazete Ataşehir’in gündeme getirdiği Büyükşehir’in sokak ve cadde isimlerine yönelik operasyonu, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ve mahalle muhtarları tarafından yapılan basın açıklamasıyla eleştirildi. Kendilerinin ve mahalle halkının görüşleri alınmadan yapılan bu değişikliklere karşı oldukça öfkeli oldukları gözlenen muhtarlar, Büyükşehir’e seslerini duyurmak adına ortak bir deklarasyon hazırlayacak.

İLGEZDİ:”KEYFİ BİR UYGULAMA VAR”

Ataşehir Belediye binasında yapılan basın açıklamasında konuşan Belediye Başkanı Battal İlgezdi, “Büyükşehir, çok yanlış bir uygulama yaparak, kendi kafalarına göre hemen hemen 700 sokak ve caddenin ismini değiştirdi. Mükerrer sokak isimlerine karşı değiliz, ancak örneğin Mustafa Kemal’deki bütün sokak isimleri değiştirilmiş. Burada keyfi bir uygulama var” diyerek, muhtarlarla ortak bir çalışma yaparak bu uygulamanın ilçe belediyesine verilmesi için itirazda bulunacaklarını ifade etti.

İçerenköy’de yaklaşık 100 sokağın isminin değiştiğini vurgulayan mahalle muhtarı Ayhan Öztürk, ” Demokraside ‘Ben yaptım oldu’ diye birşey olmaz. Keşke mahalle halkına sorularak bu uygulama yapılsaydı. Büyükşehir bu işi eline yüzüne bulaştırdı. Bu uygulama ilçe belediyesine verilsin, biz de muhtarlar ve halk olarak ortak isimler oluşturalım, bu yanlıştan biran önce dönülsün.” dedi. Ak Parti İlçe Başkanlığı’na da seslenen Öztürk, “İlçe başkanı arkamızda olsun, mahalle halkına sahip çıksınlar” dedi.

İBB’DEN İDRİS TAŞKIN’A: “SANA MI SORACAĞIZ?”

Büyükşehir Belediyesi yetkililerine, “Neden mahalle halkına sormadan bu değişiklikleri yaptınız?” diye sorduğunu söyleyen Örnek Mahallesi Muhtarı İdris Taşkın ise, “Oradaki müdürün bana cevabı, ‘Sokak isimlerini değiştirirken, mahalledeki insanlara mı, sana mı, Ataşehir Belediyesi’ne mi soracağız’ oldu. “dedi. Üsküdar’da böyle bir değişiklik olmadığını belirten Taşkın, sokak isimlerinin ilçe belediyelerinin vermesinin mahalle halkı açısından daha iyi olacağını belirtti.

Yapılan uygulama sonrası bir kişinin bile memnun kalmadığını ifade eden Esatpaşa Mahallesi Muhtarı Mehmet Parlayan da diğer mahalle muhtarları gibi Büyükşehir Belediyesi’ne seslenerek, ” Bunu neye dayanarak yaptılar bilmiyorum. Biz olsak bu olayı kolaylıkla çözerdik. Bütün mahallelere pankart asacağız. Bu konuda Ataşehir Belediyesi’ni sonuna kadar destekliyoruz.” dedi.

İnönü Mahallesi Muhtarı Songül Ercan Tulunay ise, “Bugün Atatürk Caddesi ismini değiştiren, yarın İnönü Mahallesi’nin adını değiştirebilir. Biz buna izin vermeyeceğiz.” diyerek bir isim değişikliği uygulaması olacaksa bunun ilçe belediyesine verilmesi gerektiği söyledi.

Bütün sokak isimlerinin değiştiği Mustafa Kemal Mahallesi Muhtarı Selma Akkaya ise sokaklarda verilen numaraların da yanlış olduğunun altını çizerek, “Hiçbir şekilde mahallemizde değişiklik istemiyoruz. Eski şekliyle kalması için gerekli tüm itirazlarımızı yapacağız.” dedi.

Uygulamayla ilgili Barbaros Mahallesi Muhtarı Ercan Ersin, “Büyükşehir Belediyesi’ni bu keyfi uygulamasından dolayı kınıyorum. Bu işte bir rant olduğunu düşünüyorum ” derken, Aşık Veysel Mahalle Muhtarı Hüseyin Tokmak ise, mahallelerdeki bu karışıklığı Büyükşehir Belediyesi’nin bilerek ve seçime yönelik yaptığını düşündüğünü söyledi..

x