Atık Yağ Kampanyaları Yalan Mı?

- Yorumlar

Atık yağ kampanyasının lafta kaldığına bir dokunduk, bin ah işittik. Meğer bu sorun Güngören’le sınırlı değilmiş. Bahçelievler, Esenler, Maltepe ve Kağıthane’de de sözde kampanya var ama atık toplayan yok.

Habertürk’ten Esra Boğazlıyan’ın haberine göre  Güngören Belediyesi, sağlığımız ve çevremiz için ciddi risk oluşturan atık yağların toplanması için bir hareket başlattı bir süre önce… “Alo atık hattı” kuruldu, ekipler oluşturuldu, vatandaşa “Bir telefonunuz yeter, arayın hemen gelip evinizden atık yağınızı alalım” denildi, gazetelere basın bültenleri gönderildi, anlayacağınız şaşaalı bir reklam kampanyasıyla bu etkinlik duyuruldu. Ama iş uygulamaya gelince ortada kimse yok… İlçe sakinleri belediyeyi arayıp “Atık yağımızı alın” dediyse de ne fayda. Ne gelen oldu ne giden…

REKLAMDAN İBARET

İşte bu sadece reklamlarda kalan kampanyaya dün bir dokundum, tabiri caizse bin ah işittim. Meğer bu sıkıntı sadece Güngören’le sınırlı değilmiş. Acil Şikâyet Hattı’na gelen mesajlara bakılırsa başka belediyelerde de benzer sorunlar yaşanıyor. Misal Bahçelievler… İşte bir okuyucumuzun anlattıkları… “İlçemizde de atık yağ kampanyası başlatıldı. Eşim de bu kampanyaya ilgi gösterdi. Yağları biriktirdi ve belediyeyi aradı. Ben diyeyim 10, siz deyin 20 kez. Bir ay boyunca belediyenin hattını aradı, aradı ama kimse ilgilenmedi. Sonunda da sinirlenip biriktirdiği yağları döktü. Atıksu sistemine zarar veren, içme suyunu kirleten atık yağların toplanması için böyle yararlı etkinlikler başlatılıyor, bir de uygulansa…” Bir şikâyet de Esenler’den… “Bizim ilçemizde de sözde atık yağlar belediye tarafından toplanıyor ama toplayan kimseyi göremedik şimdiye kadar. Atık yağ toplama hattını arıyoruz, ne var ki kimsenin gelip ilgilendiği yok. Madem toplamayacaklar, hiç böyle bir kampanya başlatmasınlar…”

YAZIK DEĞİL Mİ!

Maltepe ve Kağıthane’den de atık yağ kampanyasının kâğıt üzerinde kaldığına dair benzer şikâyetler geldi… Vatandaş ne dese yerden göğe kadar haklı. Sahi, bu kampanyalar uygulanmayacaksa neden yapılıyor? Neden bunca para harcanıp reklamları, duyuruları yapılıyor? Yazık değil mi bu milletin parasına? Belediyeler, “Atık yağ toplama etkinliğimiz birkaç gazetede yer alsın, gerisi önemli değil, nasıl olsa kimse takibini yapmaz” diye düşünüyorsa fena halde yanılıyor. Biz takipteyiz… Vega sahnede Deniz Özbey Akyüz’ün kendine has sesi, Tuğrul Akyüz’ün vokaliyle sevilen grup Vega, 25 Ocak’ta Roxy’de müzik ziyafeti sunacak. ‘Görkem’li bir sergi Fotoğraf sanatçısı Görkem Ergün’ün “Çiğ” adlı sergisi, 2 Şubat’a kadar The Empire Project’in stüdyo galerisi Poligon The Shooting Gallery’de görülebilir.

Atık yağın da korsanı varmış

Atık yağlarla ilgili kampanyaları araştırırken sorunun başka boyutları da ortaya çıktı. Aslında mevzunun ne kadar derin olduğu anlaşıldı desem daha doğru olacak. Atık yağ toplama işinin de korsanı olduğunu biliyor muydunuz! Ben bilmiyordum. 233 belediyenin çatı kuruluşu olan Marmara Belediyeler Birliği yetkilileriyle konuşurken bir de bu problemi öğrenmiş oldum.

İlçe belediyelerinden Marmara Belediyeler Birliği’ne gelen şikâyetlere bakılırsa, korsanlar bu işe de el atmış. Şöyle ki, belediyeler, atık toplama işini sözleşmeyle yetkili firmalara veriyorlar. Atık yağların da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı lisanslı bu firmalar tarafından toplanması gerekiyor. Fakat korsan toplayıcılar devreye girip özellikle restoranlardan yetkileri olmadığı halde atık yağları topluyor ve bu yağlar merdivenaltında, sağlıksız koşullarda işlenerek tekrar piyasaya sürülüyor… Atık yağ mevzusunu deştikçe altından kimbilir daha neler çıkacak. Sorunu takip edeceğiz elbet ancak bu işe bir an önce el konulması şart… (habertürk)

x