Sağcı İngiliz lider: Türkiye AB’ye üye olursa toplu tacizler yaşanır

- Yorumlar

Aşırı sağcı Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi’nin (UKIP) lideri Nigel Farage, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üye olması durumunda Almanya’nın Köln kentindekine benzer toplu taciz vakalarının artacağını öne sürdü.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre Türkiye’nin AB’ye üyeliğine karşı çıktığını yineleyen Farage, “Açık konuşuyorum, eğer biz, Almanya ya da İsveç, kadınların en iyi şartlarda dahi ikinci sınıf vatandaş muamelesi gördüğü bu gibi ülkelerden sayısız erkeği kabul edersek, ne bekleyebiliriz?” dedi.

31 Aralık’ta Köln’de düzenlenen yeni yıl kutlamaları sırasında toplu taciz vakaları yaşanmış, Alman polisi 190 kişiyi gözaltına almıştı. Mülteciler sorumlu tutulmuş ve Başbakan Angela Merkel’in açık kapı politikası topa tutulmuştu.

Türkiye’nin yönettiği birliğe üye olmak

Farage Türkiye’nin AB üyesi olması halinde Britanya’nın Türkiye tarafından idare edilen bir Avrupa’nın parçası haline geleceğini savunarak, mülteci anlaşmasının Ankara’nın eline önemli bir koz verdiğini ifade etti: “Erdoğan akıllı bir oyun oynuyor değil mi? Merkel Türkiye’yi 2025 yılına kadar AB üyesi yapma konusunda son derece kararlı.”

Britanya’nın AB’den çıkması gerektiğini bir kez daha savunan UKIP lideri, “Aksi halde Türkiye’yle aynı birlik içinde yer almayı seçmiş olacaksınız. Hızla büyüyen 77 milyon nüfuslu bir ülkeye serbest dolaşım hakkını vermiş olacaksınız” dedi.

Britanya haziran ayında AB’de kalıp kalmamayı oylayacak. Başbakan David Cameron, Muhafazakar Parti içerisinde görüş ayrılıklarına yol açsa da ülkenin AB’de kalması gerektiğini savunuyor.

x