Çocuklara maket Kabe etrafında din dersi

- Yorumlar

İstanbul Bayrampaşa’daki Oğuzhan İlkokulu’nda okuyan öğrencilere maket Kabe etrafında tavaf ettirilerek dini eğitim verildiği iddia edildi.

Evrensel gazetesinden Eylem Nazlıer’in haberine göre, okulda geçtiğimiz dönemde ‘kutlu doğum’ haftasını bahane eden okul yönetimi hac vazifesinin nasıl yerine getirildiğine dair öğrencilere ‘simülasyonlu’ eğitim verdi, öğrenciler bir Kabe maketi etrafında döndürüldü.

İzlemek zorunlu tutuldu

Evrensel’in ulaştığı fotoğraflarda erkek çocuklara ihram giydirildiği, bazı çocuklara takke takıldığı, ellerine tespih verildiği, kız çocuklarına ise başörtüsü giydirildiği görülüyor. Okul yönetimi bu kıyafetlerle toplu fotoğraf da çektirdi.

Öğrencilerin etkinliğe gönüllü katıldığı, ancak etkinliğin tüm öğrenciler için zorunluluğu tutulduğu öğrenildi.

Konuyla ilgili suç duyurusunda bulunulacak

Eğitim Sen 4 No’lu Şube Başkanı İzzet İldeş konuyla ilgili suç duyurusunda bulunacaklarını ifade ederek, “Son zamanlarda birçok okulda gözlenen bu kareler, eğitim sisteminde münferit denemeyecek bir yönelimin açık mesajları. Eğitimin olmazsa olmazı laikliğin tartışıldığı bugünlerde, sınırsız ve sorumsuz bu yaklaşımlar bir toplumun eğitim açısından geleceğinin köküne kibrit suyu dökmektir. Çok tehlikelidir. Çok önemlidir. Yapılan suçtur. Suç duyurusunda bulunularak gerekli kanuni işlemler başlatılacaktır” dedi.

x