Kartal Beledi̇yesi̇ İşi̇tme Engelli̇ler Orkestrası Engelli̇ler Haftası’nda sahne aldı

- Yorumla

Kartal Belediyesi İşitme Engelliler Orkestrası, Engelliler Haftası dolayısıyla sahne aldı. İşitme engelli müzisyenler, Kartal Belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğü’nün hazırladığı Engelliler Haftası programı kapsamında verdiği konserle bir kez daha büyük beğeni topladı.

Kartal Belediyesi Ekolojik Eğitim Çadırı’nda gerçekleştirilen konsere Kartal Belediyesi Başkan Vekili ve Başkan Yardımcısı Gülcemal Fidan, Kartal Belediyesi Meclis Üyesi Perihan Sevim, Kartansaş Genel Müdürü Düzgün Çapar, birim müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kartal Belediyesi Başkan Vekili ve Başkan Yardımcısı Gülcemal Fidan, “Kartal Belediyesi olarak biz bir aileyiz. Sayın Mehmet Ali Hoca bu orkestranın şefi. Kartal Belediyesi olarak biz de bir orkestrayız. Bizim orkestra şefimiz de Sayın Op. Dr. Altınok Öz. Belediyeler toplumun ortak paydalarına, ortak ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışan kuruluşlardır. Bu vesileyle belediyeler köprü yapar, yol yapar, okul yapar, sağlık alanları yapar, parklar yapar. Bu hizmetlerden toplumun her kesimi faydalanır. Fakat burada bir duyguyu paylaşabilmek, bir soruna el atabilmek başka bir şey. Kartal Belediye Başkanımız bu gibi çalışmalara çok değer veriyor. Engellilerle ilgili önüne gelen hiçbir projeye hayır demedi. Üzerine yeni şeyler koyarak -Onlar için ne yapsak azdır- der. Bu kadar duyarlı olan belediye başkanımızın bir orkestra üyesi olarak onur duyuyorum. Her çalışmada zevk alıyorum. Mehmet Ali hocam, bir ressam inceliğinde çalışarak bu orkestrayı yarattı. Kendisine ve çalışmada emeği olan herkese çok teşekkür ediyorum. Bütün engellilerin Engelliler Haftası’nı kutluyorum’ dedi.

Fidan’ın konuşmasının ardından Kartal Belediyesi İşitme Engelliler Orkestrası, Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ali Özdemir şefliğinde konser verdi. Konserin ardından Fizyoterapist Özcan Kalkan, katılımcılara ‘Serebral Palsi’ yani beyin felci hakkında bilgi vererek tedavi yöntemlerini anlattı. Kartal Belediyesi Başkan Vekili ve Başkan Yardımcısı Gülcemal Fidan, Fizyoterapist Özcan Kalkan’a Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz adına teşekkür ederek çiçek takdim etti.

Serebral Palsi Nedir?

Serebral Palsi (beyin felci), bebeklikte ya da çocukluk çağının başlarında ortaya çıkan ve vücut hareketlerini ve kas koordinasyonunu kalıcı şekilde etkileyen, fakat zaman içinde kötüleşme sergilemeyen bir dizi nörolojik bozukluktan herhangi birini tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Serebral Palsi, kas hareketlerini etkilemekle birlikte kaslardaki ya da sinirlerdeki bir problemden kaynaklanmaz. Beynin, kas hareketlerini kontrol eden bölgelerinde söz konusu olan anormalliklerden kaynaklanır. Serebral palsi görülen çocukların çoğunluğu bu bozuklukla doğar ancak bozukluk aylar ya da yıllarca tespit edilemeyebilir. Serebral palsinin (SP) ilk belirtileri genellikle çocuk 3 yaşına gelmeden önce ortaya çıkar. En yaygın olanları; istemli hareketler sırasında kas koordinasyonu eksikliği (ataksi), kaslarda katılık ya da sıkılık ve abartılı refleksler (spastisite), tek ayağını ya da bacağını sürüyerek yürüme, ayak uçlarında yürüme, eğilerek yürüme ya da makaslayarak yürümedir.

İŞİTME ENGELLİLER KONSER (2)

İŞİTME ENGELLİLER KONSER (3)

İŞİTME ENGELLİLER KONSER (4)

x
Yorumlar