Aşik Mahzuni̇ Şeri̇f, Hasan Ali̇ Yücel Kültür Merkezi̇’nde anıldı

- Yorumlar

“Dostum Dostum”, “Gel Gizli Gizli”, “Nem Kaldı”, “Bu Mezarda Bir Garip Var”, “Çeşmi Siyahım”, “Yalan Dünya”, “Zevzek”, “Dom Dom Kurşunu” gibi unutulmaz türkülerin yaratıcısı ünlü halk ozanı Aşık Mahzuni Şerif, ölümünün 14. yılında Kartal’da düzenlenen etkinlikle anıldı.

Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ve S.S Kartal Eğitim, Kültür, Sanat ve Tüketim Kooperatifi Türk Halk Müziği Topluluğu işbirliği ile Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe Kartal Belediyesi Başkan Vekili ve Başkan Yardımcısı Gülcemal Fidan’ın yanı sıra; Kartal Belediye Meclisi Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkan Vekili Taner Özdemir, meclis üyeleri ve kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

Her biri birbirinden değerli türküleri 453 plak, 50 kasette seslendiren, 9 kitap yazan, hayatı ve yaşadıkları 2 belgesele konu olan ünlü halk ozanı Aşık Mahzuni Şerif’i Kartallılar unutmadı. Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün S.S. Kartal Eğitim, Kültür, Sanat ve Tüketim Kooperatifi Türk Halk Müziği Topluluğu ile gerçekleştirdiği anma programında ünlü ozan bir kez daha hatırlandı. 2002 yılında Almanya’nın Köln kentinde hayata gözlerini yuman Aşık Mahzuni Şerif için düzenlenen ve salonun tamamen dolduğu etkinlik öncesinde ünlü ozanın hayatından kesitler sunan slaytlar gösterildi, ardından sahneye çıkan Türk Halk Müziği Korosu ünlü ozanın dillere yer etmiş türkülerini seslendirdi.

Yakup Esen’in şefliğinde koro tarafından seslendirilen türküler, vatandaşların beğenisini topladı. Yaklaşık 1 buçuk saat süren konserin ardından sahneye davet edilen Kartal Belediyesi Başkan Vekili ve Başkan Yardımcısı Gülcemal Fidan; anma töreninin ikinci bölümünde konser verecek olan Aşık Mahzuni Şerif’in oğlu Emrah Mahzuni ve koro şefi Yakup Esen’e katkılarından dolayı plaket takdim etti.

Başkan Yardımcısı Gülcemal Fidan, halk ozanlarının, dinleyenleri eskilere götürdüğünü belirterek ozan geleneğinin baskıya, zulme, yoksulluğa karşı duyulan tepki ile başladığını ve ozanların toplumun göremediklerini gördüğünü belirterek, “Ozan tünelin ucundaki ışığı görür. Topluma öncülük yapar. Toplumun düşünüp de söyleyemediklerini toplumun en iyi anlayabileceği şekilde söyler. Egemen erk bu söyleyiş biçiminden çoğu zaman rahatsız olur ve onları zindanlara atar, ölüme gönderir. Osmanlı Dönemi’nde saray etrafındaki Divan Edebiyatı’na karşı halk arasında başka bir kültür oluşmuş. Bu halk kültürü; köy köy elinde sazı ile gezen ozanların katkısı ile oluşmuş. İşte Mahzuni Şerif böyle bir geleneğin temsilcisi bir ozandı. Sazıyla, sözüyle, haksızlıkları, aksaklıkları ve toplumun ortak paydalarını dile getiren Aşık Mahzuni Şerif, bunun bedelini ağır ödemiş, işkencelerden, zindanlardan geçmiş bir isimdir. O nedenle başta Kartal Belediye Başkanımız Sayın Op. Dr. Altınok Öz olmak üzere Aşık Mahzuni Şerif’in anma etkinliğine emek veren, çaba gösteren herkese yürekten teşekkür ediyorum.” dedi.

Anma etkinliğinin ikinci bölümünde merhum ozan Aşık Mahzuni Şerif’in oğlu Emrah Mahzuni sazıyla sözü devraldı ve başta babasının türküleri olmak üzere hafızalara yer eden türküleri seslendirdi. Emrah Mahzuni’nin seslendirdiği eserler vatandaşlardan yoğun alkış aldı.

x