Türkiye’de piknik yapılabilecek 8 güzel yer

Havalar ısındı ancak henüz deniz mevsimi başlamadı. Bu havalarda yapılabilecek en keyifli aktivitelerden biri de pikniktir. Piknik yapalım ama nerede sorusuna yanıt arıyorsanız bu galeriye göz atın. Sadece İstanbul değil, İzmir, Ankara, Bursa, Konya ve Gaziantep gibi şehirlerin de en popüler piknik mekanlarına göz atabilirsiniz

Dülükbaba (Gaziantep)

Türkiye’nin en büyük kamp ve karavan konaklama tesislerine ev sahipliği yapan Dülükbaba, Gaziantep’in en güzel piknik alanlarından biri. Karaçam ve sedir ağaçlarıyla kaplı, harika bir atmosfere sahip bölgede birbirinden güzel göletler de var. Antep merkeze oldukça yakın olan alanın kamp tesisi 5 bin kişiye kadar ziyaretçi ağırlayabiliyor. Eğer bu yaz Gaziantep’e bir gezi düşünüyorsanız, bir gününüzü Dülükbaba’da pikniğe ayırabilirsiniz.

Kaymakdonduran (Beykoz)

İstanbul Beykoz’da bulunan Kaymakdonduran, adından da anlaşılacağı üzere soğuk suyuyla bilinen bir mesire alanı. Doğayla iç içe alanın tahta masalarında piknik yapabilir, sonradan sahilde keyifli bir yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Biletbayi Gezi Rehberi‘nin İstanbul anadolu ve avrupa yakası piknik alanları listesine de göz atmanızda fayda var.

Heybeliada

Türkiye’nin en güzel adalarından biri olan Heybeliada, piknik için de ideal duraklardan. Heybeliada’nın tepesinde yer alan yeşillik alanda doğayla baş başa eşsiz manzaraya karşı keyifli bir piknik yapabilirsiniz. Tepeye ister faytonla ister bisikletle çıkın, her ikisi de zevkli olacaktır. Dönüşte diğer adalara uğrayıp şehri keşfe çıkabilirsiniz.

Belgrad Ormanları

İstanbul’un en ünlü yürüyüş alanlarından biri olan Belgrad Ormanı, piknik için de ideal bir adres. İstanbul’da yaşıyorsanız, hafta sonu sepetinizi kaptığınız gibi Belgrad ormanına gidip ailece güzel bir piknik yapabilirsiniz. Yemekten sonra yürüyüş parkında yediklerinizi eritmek de hiç fena fikir değil.

Bela Meynam (Ankara)

Ankara’ya yarım saatlik mesafede bulunan Bela mesire yeri, Ankaralıların piknik için tercih edebileceği yerlerden biri. Bela Meynam, tahta masaları, tuvaleti ve oyun alanları ile piknik yapanların ihtiyaç duyabileceği pek çok şeye sahip. Nallıhan Hoşebe, Kızılcahamam ise Ankara’da piknik yapabileceğiniz diğer duraklardan.

Cumhuriyet Köyü

İstanbul’da Polonezköy’ün biraz aşağısında yer alan Cumhuriyet köyü, yeşillikler içerisinde harika piknik alanlarıyla oldukça davetkar. Cumhuriyet Köyü’ndeki bu piknik alanlarında mangal yakıp köfte ekmeğin tadına varabilir, ailece hoş vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca burada çocuğunuzla ata binmenin keyfine varabilirsiniz.

Genelde piknik alanlarına giriş ücretli oluyor. Yiyeceğinizi ve içeceğinizi tesisten alarak giriş ücreti ödemeyebilirsiniz.

Buca Gölet (İzmir)

İzmir Buca’da belediye tarafından yaptırılmış büyük bir parka sahip alan, piknik ve yürüyüş için ideal noktalardan. Buca Gölet’in eşsiz doğası ve tertemiz havasında çocuklarınızla neşeli dakikalar geçirebilirsiniz.

Nilüfer Atatürk Ormanı (Bursa)

Uludağ’ın eteklerinde yer alan Nilüfer Atatürk Ormanı, kızılçam ve meşe ağaçlarıyla kaplı oldukça huzurlu bir yer. Şehrin kalabalığından uzaklaşıp mis gibi doğa havasını içinize çekeceğiniz bir yer arıyorsanız, doğru adrestesiniz. Burada keyifli bir piknik yapabilir veya açık hava yürüyüşünün tadını çıkarabilirsiniz.