Windows 10 yakında paralı olacak

Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 10 yayınlandığında Windows 7, 8, 8.1 kullanıcılarına 1 yıl boyunca ücretsiz geçiş hakkı verilmişti. Bu sürenin dolmasına oldukça az bir zaman kaldı. Süre dolduktan sonra Windows 10, 347 ₺ (119 $) fiyat etiketiyle satışa sunulacak.

Microsoft işletim sisteminin son versiyonu olan Windows 10’u 29 Temmuz 2015’de piyasaya sürmüştü. Windows 10’un yıl dönümünde yapılacak olan Windows Yıldönümü Güncellemesi (Redstone olarak da bilinir) ile Windows ücretli hale gelecek. Güncellemenin ardından Windows 10’a geçiş yapmak isteyenler para ödemek zorunda kalacak. Bu tarihten önce Windows 10’a geçenler ise ücretsiz kullanmaya devam edebilecek.

Windows Yıldönümü Güncellemesi ile gelecek yenilikler

Yeni Kalem Özelliği

Bu firmanın Yapı 2016 konferansında sunduğu ilk özellikti. Buradaki ana fikir, Windows 10 PC’nin kalemini kullanmayı bir kalem ve kağıt kullanmaya göre daha pratik yapmak.

Kullanıcılar Yapışkan Notlar’da tarih yazdığı zaman otomatik olarak bağlantıya dönüşecek. Bağlantıya tıklandığında Cortana’da hatırlatıcı ayarlanacak.

Tabi ki bu kadar değil. Kullanıcılar Fotoğraflar uygulamasında fotoğrafların üzerine çizim yapabilecek. Daha ilginci, kullanıcılar 3D modda bir haritada yön değiştirdiklerinde metin de bununla beraber değişecek.

Yeni Bildirim Merkezi, Android bildirimleri ve Cortana iyileştirmeleri

Bu üç şey de güncellemenin önemli bir parçası olacak. Cortana kullanıcının telefonu, tableti, PC’si, HoloLens’i ve oyun konsolu arasında köprü olmaya daha güçlü şekilde devam edecek.

Eğer Cortana Android telefonunuzda yüklüyse, oradaki bildirimlerinizi PC’de de sunabilecek. Bu kadar da değil, Bildirim merkezi buluta senkronize edilecek, böylece bir cihazdan uzakta olsanız da bildirimlerinizi alabileceksiniz.

Eylem Merkezi ayrıca widget ve kutucuklara sahip olacak ve kart ve kahraman resimlerine de sahip yepyeni bir arayüzle gelecek. Cortana da kartlara sahip olacak.

Bildirimler büyük ölçüde geliştirilmiş de olacak. Ne kadar bildiriminiz olduğuna dair Eylem Merkezinde rakam göreceksiniz.

“Takip Edilebilir” Canlı Kutucuğu

Canlı kutucuklara tıkladığınızda normalde uygulamanın ana sayfasına gidiyorsunuz. Ama artık kutucuk üzerinde gösterilen bilgilerin olduğu yere doğrudan gidebileceksiniz.

“Takip edilebilir” Canlı Kutucuklar Kutucuk üzerinde görmek istediğiniz bilgiyi doğrudan size getirecek.

Continuum

Windows 10 Apple’ın Handoff’ında olduğu gibi bir özelliğe sahip olacak. Uygulamanın ismi henüz kesin değil ama kullanıcılar telefonlarına PC’lerinden cevap verebilecekler. Ayrıca telefonlarında bir uygulamada başladıkları işlere PC’lerinden devam edebilecekler.

Buna SMS mesajlaşması da dahildir ve her şey bulut içerisinde senkronize olacağından buna yukarıda gösterilen Mürekkep özelliği de dahil olacaktır.

Microsoft Edge

Elbette Edge de yepyeni özelliklere sahip olacak. Gerçi bir kısmı halihazırda Değerlendirme sürümünde mevcut olan eklenti yükleme özelliği ve sekme sabitleme özelliğinden oluşacak.

Edge ayrıca Windows Hello özelliğine de sahip olacak. Böylece internet sitelerine giriş yaparken biyometrik kimlik doğrulama ile çalışabileceksiniz, şifre kullanmak yerine.