İBB’nin çiçekleri 32 milyona mal oluyor: Meclis üyesinden duvar resmi ve grafitti önerisi

- Yorumlar

İstanbul’da İBB tarafından otoyol duvarlarına ekilen çiçeklerin maliyeti 32 milyon lira. Buna alternatif ise Kadıköy duvarlarını süsleyen mural ve grafity önerisi geldi. Böylece duvarlar hem rengarenk sanat eserleriyle donatılabilir, hem de harcamalardan tasarruf edilebilir.

İBB’nin çiçekleri 32 milyona mal oluyor: Meclis üyesinden duvar resmi ve grafitti önerisi
İstanbul’da son dönem iyice yaygınlaşan duvarlara çiçek ekme uygulamasının İstanbullulara şimdiye kadarki maliyeti 32 milyon lira. Rakamı gündeme getiren İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) CHP’li Meclis Üyesi Mesut Kösedağı, milyonlarca liranın harcanmasını eleştirdi. Kösedağı, maliyeti onlarca kat daha düşük olan mural* ve grafity’i İstanbul’un duvarlarına uygulanması önerisinde bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğünün 2011 yılından beri uyguladığı yöntemin metrekare maliyetinin ortalama 800 TL civarında, bakım maliyetinin ise yaklaşık 400 TL civarında olduğu bilgisini veren Kösedağı şu öneriyi getirdi:

İBB’nin çiçekleri 32 milyona mal oluyor: Meclis üyesinden duvar resmi ve grafitti önerisi

image

“Bunca maliyete rağmen belli bir süre sonra çiçeklerin tümü sökülerek çöp olmaktadır. Önerim bu yöntemden gelin vazgeçelim. Bunun yerine, dünya kenti İstanbul olarak, Avrupa’da her geçen gün yaygınlaşan, gençlerin ilgisini çeken, metrekare maliyeti yaklaşık 25 TL olan ve uzun zaman bakım gerektirmeyen, mural ve grafity’i İstanbul’un duvarlarında uygulayalım”.
Genellikle otoyol kenarlarına yapılan sistemin duvara uygulanması sırasında yani çiçeklerin inşası sırasında bir şeridin trafiğe kapatıldığını hatırlatan Kösedağı, “Bu durum zaten çökmüş olan İstanbul trafiğini daha da arttırmaktadır” dedi.

Mural çalışmalarında üniversitelerle gerçekleştirecek protokollerle gençleri İstanbul’un oluşacak görsel şölenine dahil eden örnek uygulamalar yapabileceğini dile getiren Kösedağı, “Ayrıca boya firmalarıyla yapacağınız sponsorluk anlaşmalarıyla maliyeti daha da düşürmek mümkün” dedi. Yapılacak olan milyonlarca liralık tasarrufun geciken metro hatlarına, bitmeyen dere ıslahlarına, sosyal yardımlara ve kültürel çalışmalara ayrılabileceğini söyledi.(evrensel)

* Mural sanatı; ‘duvar ressamlığı’ olarak biliniyor. Özellikle İngiltere, Almanya ve Belçika’da yaygın bir sanat.

x