Kartal’da görülen Ayvalıtaş davası yine ertelendi

- Yorumlar

Haziran Direnişi’ne destek eylemleri sırasında Ümraniye’deki yürüyüşte Mehmet Ayvalıtaş’ın bir aracın çarpması sonucu hayatını kaybetmesiyle ilgili davanın görülmesine bugün devam edildi. Ayvalıtaş ailesinin avukatları, ölen Mehmet Ayvalıtaş’ı tam ve asli kusurlu gösteren bilirkişi raporunu kabul etmediler, yeniden rapor talep ettiler. Duruşma 12 Temmuz’a ertelendi.

Haziran Direnişi’ne destek eylemleri sırasında Ümraniye’deki yürüyüşte Mehmet Ayvalıtaş’ın bir aracın çarpması sonucu hayatını kaybetmesiyle ilgili davanın görülmesine bugün devam edildi.

Anadolu 8. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya 2 tutuksuz sanık da katılmazken, sanıkları avukatları temsil etti. Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş ve olayda yaralanan Seyit Kartal’ın katıldığı duruşmayı Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ve babası Sami Elvan da izledi.

BİLİRKİŞİ RAPORU KABUL ETMEDİLER

Mahkeme heyeti başkanı, tarafların kusur durumlarına ilişkin Adli Tıp Kurumu raporunun dosyaya ulaştığını söyledi. Söz konusu bilirkişi raporunda sanıklar Mehmet Görkem Demirbaş ve Cengiz Aktaş’ın “kusursuz” oldukları, yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş ile olayda yaralanan Seyit Kartal’ın ise asli ve tam kusurlu oldukları bildirildi.

Ayvalıtaş ailesi avukatlarından Sevgi Evren bilirkişi raporuna katılmadıklarını belirterek yeniden bilirkişi raporu alınmasını talep etti. Bir diğer avukat Ayla Öztabak da bilirkişi raporunu kabul etmediklerini söyleyerek, “Bir bilirkişi raporu incelendiğinde olayın oluş şeklinin insanların gözünde canlanması gerekir. Adli Tıp Kurumu’nun raporunu incelediğimizde olayın oluş şeklinin yanlış izah edildiğini görmekteyiz” dedi. Sanık Görkem Demirbaş’ın avukatı Yalçın Tura ise dosyadaki bilirkişi raporlarının birbirleriyle örtüştüğünü kaydederek yeni bir bilirkişi raporunun alınmasına gerek olmadığını söyledi.

“CENNETTEN CEHENNEME DÜŞTÜM”

Duruşmada söz alan Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş da, “Evlat acısı çektim, onun peşinden eşini kaybeden bir insanım. Cennetten cehenneme düştüm. Suçumuz insan olmak. Oğlum sağ-sol, terör olayını bilmez. Orada halk yürürken üzerine sürülen araba, oğlumu öldürmüştür. Adalet bekliyorum” diye konuştu.

DURUŞMA ERTELENDİ

Mahkeme heyeti, taraf avukatlarına bilirkişi raporuna karşı varsa itirazlarını ve nedenlerini gerekçelerini yazılı olarak bildirmeleri için 30 gün süre verilmesine karar verdi. Dilekçeler incelendikten sonra yeniden bilirkişi incelemesi yaptırılıp yaptırılmayacağının karara bağlanacağını belirten mahkeme duruşmayı 12 Temmuz 2016 tarihine erteledi.

“ADALET YOK MAALESEF”

Dava sonrası adliye dışında açıklama yapan baba Ali Ayvalıtaş dosyaya gelen bilirkişi raporuna itirazı olduğunu belirterek, “Adaletin bu kadar da ayaklar altında olduğu, adaletin hiç kalmadığını görüyoruz. Gezi olaylarında binler kapıya döküldü. Ölen benim oğlum ama onların da olabilirdi. Ama adalet yok maalesef” dedi.

Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan ise, “Şu an görüyoruz ki Mehmet’in, Ali İsmail’in, Ethem’in, Abdullah’ın davasının hiçbirinde adil bir sonuç alınmadı. Bu ülkenin artık bunlara dur demesi lazım. Bizler şu an bedel ödüyoruz. Ama daha bedel ödenmesin. Biz zaten bu davalardan bir şey beklemiyoruz. Ama halkımızın uyanmasını istiyoruz” dedi. Anne Gülsüm Elvan da, “Biz bitmedi dediğimiz sürece bu davalar bitmez” diye konuştu.

YENİDEN BİLİRKİŞİ RAPORU ALINMASI TALEBİ

Ayvalıtaş ailesinin avukatlarından Ayla Öztabak bilirkişi raporuna itirazlarını sunacaklarını ifade ederek, “Raporun, daha CD incelenmeden düzenlendiğini görüyoruz. Olayın oluş şeklini dahi yansıtmamaktadır. Teknik ve hukuki anlamda kesinlikle yeterli değildir. Bir sonraki celse yeniden bir bilirkişi raporu alınmak üzere talebimiz olacak” şeklinde konuştu.

x