Ahi̇li̇k Haftası 28 Mayıs’ta Kartal’da kutlanacak

- Yorumlar

Ahilik Haftası, Kartal Belediyesi ve Kartal Cemevi Vakfı’nın ortaklaşa düzenleyeceği bir dizi etkinlikle kutlanacak. 28 Mayıs Cumartesi günü Kartal Meydanı’nda yapılacak kutlama etkinlikleri, saat 17.00’deki açılış konuşmalarıyla başlayacak. Konuşmaların ardından, önemli bir Ahilik geleneği olan ve kalfalıktan ustalığa geçişi simgeleyen “Şed Kuşatma Töreni” gerçekleştirilecek. Ahilik Haftası kutlamaları, saat 17.30’da yapılacak Ahilik Pilavı ikramının ardından müzik dinletisiyle sona erecek.
Ahilik nedir?

Ahilik; sanatın, ticaretin ve mesleğin, olgun kişilik, güzel ahlak ve doğrulukla yoğrulduğu, kökleri çok eskilere uzanan bir geleneğimiz; yüzyıllar boyu toplumumuzun sosyal ve ekonomik omurgasını oluşturan bir örgütleme şeklimiz; toplumsal kimliğimiz açısından daima sahiplenmemiz gereken çok özel bir kültürümüzdür.

Anadolu’da Ahilik, Ahi Evran (1171-1262) tarafından kurulmuştur. Anadolu Selçuklarından Osmanlı İmparatorluğu’na geçiş sürecinde Ahilik son derece önemli bir rol oynamış, sanat ve meslek yönüyle toplumun ekonomik yapısını hazırlarken, ahlaki yönüyle de devlet yapısının temel niteliklerini belirlemiştir. Osmanlı hükümdarlarından Orhan Gazi ve oğlu I.Murat, Ahi Ocakları’nda kuşak kuşanarak ahi olmuşlardır.

Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerine kadar ahilik, mesleki yaklaşımla örgütlenme, eğitim, dayanışma ve denetim konularına eğilirken bir taraftan da daha o devirlerde müşteri odaklı bir yaklaşımla fiyat, kalite ve standart konularında çok ciddi çalışmalar yapmıştır. Günümüzde Avrupa Birliği üyelik süreci ile ilgili olarak önümüze gelen sınai ve ticari normlar ve standartlar yaklaşımı özünde Ahilik kültürümüzün bir parçasıdır.

x