Kartal-Kaynarca metro inşaatında bulunan ORGE Elektrik işçilerinin direnişi kazanımla sonuçlandı!

- Yorumlar

İstanbul’da ücretleri ödenmeyen İnşaat-İş Sendikası’na üye işçiler direnişe başladı. Patronları, işçilerin talep ettikleri ücretleri ödeyeceğini belirtmesi üzerine direniş kazanımla sonuçlandı

İstanbul’da Kartal-Kaynarca metro inşaatında bulunan ORGE Elektrik taşeron firmada çalışan İnşaat İşçileri Sendikası’na üye işçiler ücretlerini alamadıkları için direnişe başlamış, direniş üzerine patron 14 işçiyi işten atmıştı.

İşçiler nugün (27 Mayıs) Kozyatağı Nida Kule önüne direnişe başladı. ORGE Elektrik patronları, işçilerin talep ettikleri ücretleri ödeyeceğini belirtmesi üzerine eylem işçiler tarafından sonlandırıldı.

Alınteri’nin haberine göre, direnişin kazanımla sonuçlanmasının ardından ise açıklama yapan İnşaat İş Sendikası, taşeron işçilerinin her türlü haklarının gasp edilmesinin çok kolay olduğunu vurguladı. İnşaat İş, “Sonuçta gasp edilen işçi hakları, iş cinayetleri ve adaletsizlikler için sermaye hesap vermiyor. Ancak biz eylemin ve örgütlü mücadelenin gücüne inanıyoruz. İşçilerle beraber örgütlediğimiz, taşeron firmanın sözde prestijini, imajını hedef alan ve direnişi plazalara taşıyarak adaletsizliği ifşa eden eylemimiz sonuç getirdi” diyerek şunları söyledi:

Kartal Kaynarca Metro İnşaatı’nın Yakacık, Pendik ve Tavşantepe duraklarında çalışan sendikamız üyesi 14 inşaat işçisi geçtiğimiz günlerde ücretleri ödenmeyince iş durdurma eylemine başlamıştı. İşçilerin doğrudan eylemi ORGE Elektrik patronlarını rahatsız etmiş olacak ki ORGE elektrik, sendikamız üyesi 14 işçiyi işe çıkmadıkları için işten attı. İşten çıkarılan işçilerin ücretleri ile beraber tazminat ve sosyal hakları da gasp edildi.

İnşaat İşçileri Sendikası olarak hakları gasp edilen üyelerimizle beraber ORGE Elektrik’in merkezi olan Kozyatağı Nida Kule önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdik. Binanın güvenliği eylemimize müdahale etmeye çalıştı ancak biz açıklamamızı gerçekleştirdikten sonra da yerimizden ayrılmayarak direnişimize devam ettik.

İşçilerin gasp edilen ücretleriyle plazalarda merkez ofisler açan ve bu ofislerin sağladığı sözde prestijden beslenen taşeron firma ORGE Elektrik eylemimizden fazlasıyla rahatsız oldu. Firma yetkilileri derhal bizimle görüşme talep etti. İşçilerle beraber yaptığımız görüşmede firma işçilerin ücretlerine dair bütün hesapları çıkarttı. Çıkarılan hesap işçiler tarafından onaylandıktan sonra firma en geç 1 Haziran’a kadar gasp edilen ücretlerin tamamını ödemeyi taahhüt etti. İşçiler ücretleri yatırılana kadar şantiyedeki koğuşlardan çıkmayacaklarını beyan ettiler. Firma, ücretleri yatırılana kadar koğuşları terk etmeyen işçilerin kayıp iş günü yevmiyelerini de ödemeyi kabul etti.

Taşeron firmalar için işçilerin her türlü hakkını gasp etmek çok kolaydır. Ana yükleniciler de bütün sorumluluğu taşeronların üzerine atarak her türlü yükümlülükten kaçınıyorlar. Sonuçta gasp edilen işçi hakları, iş cinayetleri ve adaletsizlikler için sermaye hesap vermiyor. Ancak biz eylemin ve örgütlü mücadelenin gücüne inanıyoruz. İşçilerle beraber örgütlediğimiz, taşeron firmanın sözde prestijini, imajını hedef alan ve direnişi plazalara taşıyarak adaletsizliği ifşa eden eylemimiz sonuç getirdi. Mücadele ve örgütlenme mevzimiz şantiyelerdir ancak bizim için her yer direniş alanıdır. Her direnişimizde olduğu gibi bu eylemde de bizleri yalnız bırakmayan ve dayanışma gösteren kurumlarımız Devrimci Anarşist Faaliyet ve Alınteri’ni bizler de dayanışmayla selamlıyoruz.

Emeğin ve onurun için örgütlen

x