Berki̇n Elvan Futbol Turnuvası Başladı

- Yorumlar

Kartal Belediyesi, Eğitim Sen ve Veli Der işbirliği ile bu yıl 3. kez düzenlenen “Berkin Elvan Futbol Turnuvası” 28 Mayıs Cumartesi günü saat 10.00’da Kartal Bulvar Spor Halı Saha Tesisleri’nde başladı. 5 Hazirana kadar devam edecek turnuvanın açılışını Kartal Belediyesi Meclis Başkan Vekili Ali Ekber Şahin gerçekleştirdi.

Gezi Parkı olayları sırasında Okmeydanı’ndaki evinden ekmek almaya çıktığı sırada başından gaz bombası fişeği ile vurularak komaya giren ve bir süre yoğun bakımda kaldıktan sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın anısına düzenlenen futbol turnuvası 28 Mayıs Cumartesi günü başladı. Kartal Bulvar Spor Halı Saha Tesisleri’nde düzenlenen turnuvanın başlama vuruşunu Kartal Belediyesi Meclis Başkan Vekili Ali Ekber Şahin yaptı. Bu yılki teması “Laik Eğitim Laik Yaşam” olarak belirlenen ve ‘Minikler, Yıldızlar, Gençler, Veteranlar, Kadınlar, Öğretmenler’ kategorilerinde 50 takımın yarıştığı turnuvanın önemine değinen Ali Ekber Şahin şöyle konuştu: “Turnuvanın ilk kez düzenlendiği 2014 yılında belirlenen “Futbol borsada değil arsada güzel” sloganına atıfla söylüyorum. Ben, ilk kez 1964 yılında olmak üzere 35 yıl Kartal’ın arsalarında top koşturdum. Futbolun çok ayrı bir yeri olduğuna inanıyorum. Özellikle bugünlerde gelişen teknolojiyle çocukların bilgisayarlarının başından ayrılıp hep birlikte bir şeyleri paylaşmaları için mükemmel bir araç olduğunu düşünüyorum. Futbol oynamanın toplum ruhunu geliştiren; biz neyiz sorusunu sordurtan, her birimiz hangi görevleri yapıyoruz diye düşündüren bir yanı var. İleride kendi rollerinin ne olduğunu ve takım ruhunun ne olduğunu anlamaları için futbolun çok uygun bir spor olduğunu genç yavrularımıza söylemek isterim. Çocuklar ekmek almaya giderken ölmesin. Çocukların bir tek ihtiyacı var, o da sevgi ve barış dolu ortamlarda büyümek. Bizler artık arsaların kaybolduğu bu ortamda onlar için çok farklı sosyal alanlar geliştirmek zorundayız. Bu bizim görevimiz. Onları ekran karşısında otururken görmek istemiyorum. O masaya, o ekrana bağlı kalmak onlara çok şey kaybettirir diye düşünüyorum. Sokaklarda arkadaşları ile paylaşacakları oyunlar, onları yaşama ve ortak yaşama, insanca yaşama daha iyi hazırlayacaktır. Turnuvaya katılanlara başarılar diliyorum. Fair Play’i unutmayalım diyorum ve önemli olan katılmaktır. Belediye Başkanımız Sayın Op. Dr. Altınok Öz’ün sevgi ve saygılarını sunuyorum.”

Açılış töreninin ardından, 5 Haziran’a kadar devam edecek olan ve 50 takımın ter dökeceği turnuvanın başlama vuruşunu Kartal Belediyesi Meclis Başkan Vekili Ali Ekber Şahin futbolcu minikler ile birlikte gerçekleştirdi.

x