Dünyanın En Büyük Adliyesi Pazartesi Açılıyor

- Yorumlar

İstanbul Kartal’da yapılan ve dünyanın en büyük adliye binası olan Anadolu Adalet Sarayı 4 Şubat Pazartesi günü hizmete başlıyor.

Yapımına 2006 yılında başlanan adalet sarayı Türkiye’nin en büyük kamu binası olmasının yanı sıra dünyanın da en büyük adliye binası. 8 banka şubesi, PTT’si, lokantaları, berberi, spor salonu, konferans salonları ve binlerce araçlık otoparkları ile dev bir yaşam alanı.

Şimdiye kadar Anadolu yakasında faaliyet gösteren Kadıköy, Kartal, Üsküdar, Ümraniye, Pendik, Tuzla ve Sultanbeyli adliyeleri artık bu dev komplekste faaliyetlerini yürütecek. 4 Şubat’a kadar Kadıköy, Ümraniye ve Üsküdar adliyelerine ait dosyalar UYAP ortamında İstanbul Adalet Sarayı olarak değiştirilip bu tarihten itibaren fiziken Kartal’daki yeni binada faaliyet gösterecek. 8 Şubat’a kadar da Sultanbeyli, Pendik, Tuzla ve Kartal adliyelerinin taşınma işlemleri tamamlanacak. Taşıma işlemlerini 600 bin lira karşılığında özel bir firma yürütüyor.

Anadolu Adalet Sarayı’nda biri 500 kişilik, diğeri 180 kişilik iki büyük konferans salonu yer alıyor. Giriş bölümünde yer alan konferans salonuna geçtiğimiz aylarda Tunceli’de PKK’nın düzenlediği suikast sonucu şehit düşen Murat Uzun’un adı verildi.
Büyük adliye sarayındaki tüm eşyalar yeni. Eski adliyelerden sadece resmi evraklar ve dosyalar getirildi. Eski adliyelerdeki eşyaların önemli bir kısmı talepte bulunan diğer kamu kurumlarına dağıtıldı. Kalanlar ise ihaleye çıkarılacak. Taşınma işlemeleri sırasında çok önemli bazı belgeler de bulundu. Osmanlı dönemine ve Cumhuriyetin ilk yıllarına ait çok önemli belgeler olduğu anlaşılan evraklar muhafaza altına alındı. Bulunan dosyalar arasında Şer’iye Sicilleri de var. Ele yazıldığı anlaşılan mahkeme evrakları arasında kamu davaları ve boşanma kayıtları da bulunuyor. Savcıların büyük itina gösterdikleri belgeler kilit altında tutuluyor. Evraklar için yeni binada özel bir ölüm hazırlanıp cam mekanlarda sergilenmesi de düşünülüyor.

5 ana bloktan oluşan adliye, 8 kat bodrum ve 4 kat üzerinde toplam 12 katlı olarak yapıldı. Adliye binasında 326 savcı odası, 298 mahkeme salonu, 51 icra dairesi yer alıyor. 2 bin 600 araçlık otoparkın bulunduğu adliyede yemekhane ise 2 bin 200 kişilik. 350 milyon liraya mal olan binanın 3 ana girişi bulunuyor. 4 bin 600 odanın yer aldığı binanın güvenliğini ve temizliğini 4 bin kişi sağlıyor. Binayı günde 45 bin vatandaşın ziyaret etmesi bekleniyor.

x