Atalay Filiz’in üzerinde dört kimlik, üç ehliyet, 14 kredi kartı ve iki avcı bıçağı bulunmuş

- Yorumlar

Üç kişinin katil zanlısı Atalay Filiz İzmir’de yakalandı: Dört sahte kimlik taşıyormuş

İstanbul ve Ankara’da öldürülen üç kişinin katil zanlısı olarak aranan Atalay Filiz, İzmir’in Menderes ilçesinde yakalandı.

Filiz yakalandıktan sonra gazetecilere açıklama yapan İzmir İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, 155’e gelen bir ihbarla Filiz’in peşine düşüldüğünü aktararak, “Şahıs kendisinden şüphelenildiğinden şüphe ettiği için minibüs değiştiriyor. Bunun üzerine vatandaş minibüs değiştirdiğini de bize bildiriyor. Daha sonra şahıs minibüs içinde alınıyor” dedi.

Filiz’in Mayıs ayının son günlerinde İzmir’e geldiğini belirten Uzunkaya, şunları söyledi: “Filiz’in üçüncü cinayetten sonra ilimize geldiği ve bir internet kafede birtakım temaslar kurduğu, bu temaslar içinde, kalacağı yer konusunda arayışta olduğu tespit edildi. 27 ‘si ile 31’i arası İzmir’de olduğunu öğreniyoruz. Kameralar tespit ediyor. Görüşme sonrasında bekâr evinde kalıyor Buca’da. 31 Mayıs sabahında ise il merkezinden ayrılıyor. İlk bilgiler çerçevesinde, Filiz’in babasının görevi nedeniyle İzmir’i tanıyor olmasından kaynaklı, Gümüldür Özdere’de kaldığı, Çeşme’ye hiç gitmediği ve ilimizi hiç terk etmediği anlaşılıyor. Birkaç gün pansiyonda ve arazide kalmış. Geçmişte doğa şartlarında kalma becerileri nedeniyle, gıdasını doğadan temin ettiği anlaşılıyor.”

Çok sayıda sahte kimlik bulunmuş

Filiz’in üzerinde bulunanları da anlatan Uzunkaya, “Üzerinde kendi adına düzenlenmiş pasaport var. En son 2012 de Endonezya’ya çıkış yapmış. Yine kendi adına gerçek kimliği vardı. Yine dört adet başkaları adına başka kimlik vardı. Üç adet sahte ehliyet. 14 adet ise açık aktif kredi kartları vardı. İki adet avcı bıçağı var. Biber gazı. 10 bin TL, 3 bin 500 euro para. Bir Fransız vatandaşlık belgesi de var. Birtakım yaşam malzemeleri de vardı. Yanındaki valizde ise günlük yaşam eşyaları ve kitapları vardı. Yük olduğu için onları atmış” diye konuştu.

Filiz’in üzerinde bunların yanında 14 kredi kartı bulunduğunu da söyleyen Uzunkaya, “Ayrıca üzerinde iki adet avcı bıçağı var. Biber gazı, 10 bin TL üzerinde para, 3 bin 500 euro, ayrıca bir Fransız’ın vatandaşlık belgesi var. Netice itibariyle şahıs, bugün ilimizde yakalandı. Özellikle bunun üzerinden endişe duyan vatandaşlarımız, en azından bu yönüyle rahat olsunlar” dedi.

Uzunkaya, Filiz’in yakalandığı sırada herhangi bir direnç de göstermediğini kaydetti.

Nasıl yakalandı?

Tuzla’da 27 Mayıs günü tarih öğretmeni Fatma Kayıkçı’yı, 2013 yılında da Tümgeneral Hasan Hüseyin Demirarslan’ın TÜBİTAK’ta çalışan oğlu Göktuğ Demirarslan’la Rus sevgilisi Elena Radchikova’yı Ankara’da öldürdüğü iddiasıyla aranan Atalay Filiz’in İzmir’e kaçtığı saptandı.

Geçen 29 Mayıs’ta İzmir’e gelen Filiz’in, Buca’da bir kafeteryada dört saat kaldığı, ardından bir üniversite öğrencisinin evinde 30 ve 31 Mayıs geceleri kaldığı ortaya çıktı. Görüntülerin televizyonlarda yayınlanmasından sonra durumu fark eden kafeterya sahibi ile üniversite öğrencisinin verdiği bilgiler doğrultusunda, polisin araştırmalarına da yön verildi.

Aradan geçen sürede çok sayıda ihbar geldi. Sabah saatlerinde bir minibüse bindiği sırada tanınarak ihbar edildi. Durumdan şüphelenen Filiz, minibüsten inerek başka bir minibüse geçti. İhbar eden kişinin bunu da polise bildirmesi üzerine polis, diğer minibüste Atalay Filiz’i yakaladı. Menderes ilçesinde yakalanan Atalay Filiz, emniyete götürüldü.

x