Turkcell’den Habertürk’ün ‘Turkcell’de tarihi çöküş yaşanıyor’ haberine açıklama

- Yorumlar

Türkcell, Habertürk’te yayınlanan ve Kartal 24’ın da alıntıladığı ‘Turkcell’de tarihi çöküş yaşanıyor’ başlıklı haberle ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, haberde yer alan iddiaların gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Habertürk geçtiğimiz günlerde yayınladığı haberinde ‘İletişim ve teknoloji şirketi Turkcell, bu yılın ilk 3 ayında 673 bin abone kaybederek son 6 yılın en büyük abone kaybına uğradı.’ iddiasında bulunmuştu.

İşte Habertürk’te yayınlanan o haber

Dünyanın önde gelen bankalarından Credit Suisse, Turkcell’in birinci çeyrek rakamlarını değerlendirdi. Bankanın yayınladığı müşteri notunda Turkcell’in yılın ilk çeyreğinde 673 bin abone kaybettiği vurgulandı. Kurum, bunun 2010’un birinci çeyreğinden bu yana kaydedilmiş en yüksek abone kaybı olduğuna dikkat çekti. Credit Suisse bu durumun 2016 mâli yılı hedefleri için aşağı yönlü bir risk oluşturduğunun altını çizdi.

Gelirleri artıyor, aboneler kaçıyor

Turkcell yönetimi Business HT’ye yaptığı açıklamada, yılın ilk üç aylık döneminde şirketin gelir ve FAVÖK’te birinci çeyrek bazında tüm zamanların en yüksek sonuçlarına ulaştığını bildirdi. Turkcell, “Söz konusu dönemde Turkcell Grup’un gelirleri yüzde 8.3 büyürken, grup gelirlerinin yüzde 91’ini oluşturan Turkcell Türkiye’nin gelirleri ise yüzde 10 artışla 2 milyar 928 milyon TL’ye ulaştı” açıklamasında bulunarak faturalı, fiber ve televizyonda müşteri kazanımına devam ettiğini vurguladı.

Deniz Yatırım’dan analist Behlül Kataş, Turkcell’in faturasız hatlardan ziyade daha değerli kabul edilen faturalı hat kullanan abonelere odaklanmasının abone kaybında etkili olduğunu aktardı. Kataş, Turkcell’in son çeyrekte operasyonel marjlarının gayet güçlü geldiğini, bunda da katma değerli müşteri odağının etkili olduğunu belirtti.

Öte yandan Turkcell’in performansıyla ilgili herkes aynı derecede olumlu görüşe sahip değil. Yabancı bir kurumdan ismini vermek istemeyen bir analist, Turkcell’in ciddi bir pazar kaybı yaşadığı görüşünde. Business HT’ye konuşan analiste göre önümüzdeki çeyreklerde Turkcell’in kullanıcı sayısındaki düşüşün devam etmesi şirketin kredibilite sorunu yaşamasına neden olabilir.

“Turkcell her çeyrek abone kaybettiği için bunu önemsizmiş gibi gösteriyor; ARPU yaratmayan ön ödemeli hatlarda abone kaybettiklerini söylüyorlar ancak bu aboneler de sonuçta diğer operatörlere kayıyor, hatta belki daha yüksek paketlere geçiyorlar. Bu iddiayı güçlendirecek şekilde Vodafone ve Avea ARPU’larında bir düşüş görmüyoruz. Turkcell’in kârlılığını artırma odağı olduğu için abone kaybı trendinin geri dönmeyeceğini düşünüyorum, rakiplerine kaptırdığı müşterileri geri kazanması çok maliyetli” ifadelerini kullanıyor.

TURKCELL’DEN AÇIKLAMA

Turkcell, Habertürk’ün ‘Turkcell’de tarihi çöküş yaşanıyor’ haberiyle ilgili açıklama yaparak iddiaları yalanladı.

İşte o açıklama:

Turkcell, yılın ilk üç aylık döneminde hem Türkiye’de hem de Grup olarak gelir ve FAVÖK’te birinci çeyrek bazında tüm zamanların en yüksek sonuçlarına ulaşmıştır. Söz konusu dönemde Turkcell Grup’un gelirleri yüzde 8,3 büyürken, Grup gelirlerinin yüzde 91’ini oluşturan Turkcell Türkiye’nin gelirleri ise yüzde 10 artışla 2 milyar 928 milyon TL’ye ulaşmıştır. 2016’nın ilk üç ayında Turkcell’in faturalı, fiber ve TV’de müşteri kazanımı devam etmiştir. Faturalı müşteri sayısı geçen yıla göre 1,2 milyon artarak müşteri bazının yüzde 50’sine ulaşmıştır. Sadece 3 aylık dönemdeki faturalı abone sayısındaki artış ise 124 bin olmuş ve toplam faturalı abone sayısı 16,7 milyona ulaşmıştır. Yılın ilk üç aylık döneminde artan faturalı abone bazı, data ve servis gelirleri sayesinde mobil ARPU ise geçen yıla göre yüzde 8,8 artarak 24,7 TL’ye ulaşmıştır.

Öte yandan Türkiye’deki mobil müşteri sayısı belirlenen sürede hiç yükleme yapmayan ön ödemeli hatların tarafımızca sistem dışı bırakılmış olmasının da etkisiyle 33,3 milyon olarak gerçekleşmiştir. Bu çerçevede 196 bini ilk çeyrekte olmak üzere, son iki çeyrekte toplam 575 bin hat sistem dışı bırakılarak söz konusu abonelikler silinmiştir.

TURKCELL İŞ PLANLARI DAHİLİNDE HİÇ YÜKLEME YAPMAYAN ABONELERİN SİSTEM DIŞI BIRAKILMASININ FİNANSALLARIMIZI OLUMSUZ ETKİLEMESİ SÖZ KONUSU DEĞİLDİR.

TURKCELL DAHA ÖNCE KAMUOYU İLE PAYLAŞTIĞI 2016 YILI İÇİN GRUP VE TÜRKİYE GELİRLERİNİN %8-10 BÜYÜMESİ VE EBITDA MARJININ %31-33 ARALIĞINDA GERÇEKLEŞMESİ BEKLENTİLERİNİ KORUMAKTA OLUP BU PLAN DAHİLİNDE İLERLEMEKTEDİR.”

x