Aksayan, yıllardır yapılmayan banliyö hatları Meclis gündemine taşındı

- Yorumlar

CHP’li Onursal Adıgüzel, İstanbul’un aksayan banliyö hatlarını Meclis gündemine taşıdı.

CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, İstanbul’un aksayan banliyö tren hatlarını Meclis gündemine taşıdı. Adıgüzel, TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve bugünkü Başbakan Binali Yıldırım tarafından 2016 tarihinde bitirileceğinin açıklanmasına karşın, yılın ilk yarısının bitmesine rağmen halen açılmayan

“Pendik-Ayrılıkçeşme” hattının hizmete ne zaman açılacağını sordu.

Adıgüzel, yeni Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde, Marmaray Projesi kapsamında kapatılan ve hala hizmete açılmamış banliyö tren hatlarının yüz binlerce İstanbullu’yu mağdur ettiğine dikkat çekti. Adıgüzel, “2015 yılı itibariyle hizmet vermeye başlaması beklenirken Hükümet’in öngörüsüzlüğü sebebiyle aksayan banliyö tren hatlarının Haziran 2016 itibariyle halen hizmete sunulmamasının gerekçesi nedir? Yaşanan aksaklıkta sorumluluk kime aittir?” diye sordu.

“Pendik-Ayrılıkçeşme Hattı Ne Zaman Açılıyor?”

Haydarpaşa-Pendik arasında bulunan ve 1969 yılından bu yana hizmet veren Haydarpaşa-Pendik hattının banliyö işletmeciliğine kapatılmasının ardından 3 yıl geçtiğine ve 2016’da bitirileceği duyurulan “Pendik–Ayrılıkçeşme” hattının yılın ilk yarısının bitmesine rağmen halen bitirilmemesinin vatandaşlarda ciddi bir güvensizlik hissi yarattığını ifade eden Adıgüzel, “Projenin kesin bitiş tarihi neden kamuoyu ile açıkça paylaşılmamaktadır?” dedi.

“Hattın Bitirilmesine Yönelik Ciddi Bir Çalışma Yapılmadığı Doğru Mu?”

Öte yandan, soru önergesinde Haziran 2016 itibariyle söz konusu hattın bitirilmesine yönelik ciddi bir çalışma yapılmadığına ilişkin iddiaları gündeme taşıyan Adıgüzel, “Haziran 2016 tarihi itibariyle söz konusu banliyö hattının yüzde kaçı tamamlanabilmiştir?” diye sordu.

x