İstanbul’da DİSK 15-16 Haziran’ın 46. yılında: Köleliğe teslim olmayacağız

- Yorumlar

DİSK, 15-16 Haziran 1970 Büyük İşçi Direnişi’nin 46. yıldönümünde direnişin yaşandığı Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda basın açıklaması yaptı. Açıklamayı yapan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, 46 yıl öncesinde olduğu gibi, bugün de yine DİSK’e saldırdıklarını, bugün de işçileri DİSK’ten uzak tutmaya çalıştıklarını belirterek ‘Çünkü biliyorlar ki, sadece DİSK devletin ya da sermayenin değil, işçilerin sendikasıdır! Biliyorlar ki DİSK, işçi sınıfının eseridir! DİSK’i var eden 15-16 Haziran’lardır’ dedi

İstanbul Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda DİSK, 15-16 Haziran 1970 Büyük İşçi Direnişi’nin 46. yıldönümünde basın açıklaması yaptı. Açıklamadan önce 15-16 Haziran direnişinde hayatını kaybeden Yaşar Yıldırım, Mustafa Bayram, Mehmet Gıdak, Cevizli Tekel ve esnaf olan Doğukan Dere’yi andı.

Anmanın ardından Bakırköy Belediye işçilere 15-16 Haziran Direnişi’ni selamlayarak, direnişte kararlı olduklarını belirtti.

15-16-haziran-bakirkoy-isci-

Basın açıklamasını DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu yaptı. Çerkezoğlu, 15-16 Haziran büyük işçi direnişinin 46’ıncı yılında sokaklarda, alanlarda olduklarını belirtti.

15-16 Haziran direnişinin, DİSK’in kapısına kilit vurmak isteyen patronlara ve iktidara karşı işçi sınıfının başkaldırısı olduğunu vurgulayan Çerkezoğlu, “Bundan 46 yıl önce, işçi sınıfının kendi elleriyle inşa ettiği biricik örgütüne, DİSK’e saldırmaya kalkanlar hak ettikleri yanıtı almışlardı. O dönemde meclise getirilen bir yasa ile DİSK’in varlığına son vermek, örgütlenme özgürlüğünü yok etmek isteyenlere işçilerin yanıtı, inen şarteller, boşalan fabrikalar ve zapt edilen meydanlar, sokaklar olmuştu. 15-16 Haziran 1970’te işçi sınıfı masaya vurup ‘Artık yeter’ demişti” dedi.

Şartelleri indirip işyerlerini boşaltan işçilerin, önlerine çıkan tankları, barikatları bir bir aşarak DİSK’e sahip çıktığını söyleyen Çerkezoğlu, işçilerin DİSK’e sahip çıkmanın, ekmeğine sahip çıkmak olduğunu, geleceğine sahip çıkma, onuruna sahip çıkmaktır.

Çerkezoğu, patronlardan ve devletten bağımsız tek işçi konfederasyonu olan DİSK’i kapatarak işçileri sarı sendikalara mahkum etmeye kalkanlara karşı yüz binlerce işçinin direnme hakkını kullandığını ifade ederek “Bu şanlı direnişin ardından örgütlenme özgürlüğünü gasp eden yasa, Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi” dedi.

‘Sırtlarını saray duvarlarına dayayanlar sermayeden ve iktidardan paçasını kurtaramamakta’

46 yıl önce işçi düşmanlarının hevesleri kursaklarında kaldığını belirten Çerkezoğlu, “Bunun da nedeni işçilerin direnişiydi. Tıpkı 46 yıl öncesinde olduğu gibi, bugün de yine DİSK’e saldırıyorlar, bugün de işçileri DİSK’ten uzak tutmaya çalışıyorlar. Çünkü biliyorlar ki, sadece DİSK devletin ya da sermayenin değil, işçilerin sendikasıdır! Biliyorlar ki DİSK, işçi sınıfının eseridir! DİSK’i var eden 15-16 Haziran’lardır” ifadelerini kullandı.

46 yıl sonra, 15-16 Haziran’ın direniş ruhuna her zamankinden çok ihtiyaç olduğunu söyleyen Çerkezoğlu şunları ifade etti:

İşçilere karşı büyük bir savaş ilan edilmiş durumda. İşçileri köleleştirmek için en acımasız yasaları birbiri ardına Meclis’e getiriyorlar. İnsanlık tarihinin en ağır suçlarından biri Seçimlerden önce taşeron işçilere kadro vaat ettiler, seçimlerden sonra eskisinden beter bir düzenlemeyi geçirdiler.

Bugünkü iktidar 46 yıl önce DİSK’i kapatmak isteyenlerin mirasçılarıdır; bizim tarihimiz de DİSK’i kapattırmayan yüz binlerce işçinin tarihidir. Bizim mayamız budur. Uzatılan kılıca sessizce eğilecek bir boyun bizde yoktur!

Bugün yapılacak olan bellidir! Bayraklarımızı çıkarıp sloganlarımızı haykıracak, kiralık işçilik yasasını, 15-16 Haziran’ı yaratanların gösterdiği gibi çöpe atacağız! Kıdem tazminatımıza, iş güvencemize, ekmeğimize uzanan elleri kıracağız! Taşeron zulmü başta olmak üzere kölelik düzenini yıkacağız!

‘Şanlı 15-16 Haziran işçi sınıfının direnişi her zaman yaşayacaktır’

15-16-haziran-kemal-eroglu-768x576

15-16 Haziran Direnişi’ne katılan Kemal Eroğlu ise “15-16 Haziran’a katıldım, burada tarihin en büyük direnişini yaptık. Birçok arkadaşımız Türkiye’ye özgür sendikacılığı getirmek için yaralandı. Sendikalar kanunun değiştirerek Amerikan tipi sendikacılığı getirip, bizi köle yapmak istediler, 15 Haziran’a katılanları anıyorum” dedi.

DİSK’e sahip çıktıklarını belirten Eroğlu, yöneticilerin işçileri kucaklayan yöneticiler olduğunu, sonuna kadar kanunun Meclis’ten çıkmaması için direniş yaptıklarını söyledi.

“15-16 Haziran işçi direnişi Türk-İş hareketinin en büyük devrimidir” diyen Eroğlu şunları söyledi:

Bu devrim bundan sonra yapılacak bütün hareketlere öncülük yapacaktır. İşçi sınıfı bilinçlenmeli sınıf sendikacılığını seçmektedir. Sendikalar birbirine sahip çıkmıyor kişisel sendikacılık yapıyor. Biz bulunduğumuz işyerlerinde sendikamızı kabul ettirdikten sonra diğer işyerlerine sendikamızı örgütlemeye giderdik. Şanlı 15-16 Haziran işçi sınıfının direnişi her zaman yaşayacaktır ve direnişe öncülük yapan DİSK ve onların yöneticilerini anıyorum. Bambaşka duygular içindeyim, burası işçi sınıfının faşistlerle çatıştığı yerdir, buranın ruhu hala yaşıyor. 15-16 Haziran’ın 46. yılını işçi sınıfı adına kutluyorum, yaşasın işçi sınıfı, yaşasın sosyalizm.

Sendika.Org

x