Kartal ve Tuzla’daki liseler birer bildiri yayımladı

- Yorumlar

Kartal ve Tuzla’daki liselerden ‘Boyun eğmiyoruz’ bildirileri
Liselilerin AK Parti gericiliğine ve yandaş idarecilere karşı başlattığı bildirili isyan sürüyor. Kartal’daki Atalar Mesleki Teknik Anadolu Lisesi ile Sabiha Gökçen Mesleki Teknik Anadolu Lisesi ve Tuzla’daki Nazmi Arıkan Fen Bilimleri Temel Lisesi öğrencileri de birer bildiri yayımladı.

Kartal’daki Atalar Mesleki Teknik Anadolu Lisesi ile Sabiha Gökçen Mesleki Teknik Anadolu Lisesi ve Tuzla’daki Nazmi Arıkan Fen Bilimleri Temel Lisesi öğrencileri de birer bildiri yayımladı.

Liselilerin yayımladığı bildiriler şöyle:

KARTAL ATALAR MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ

İstanbul Erkek Lisesi’nde başlayan ve diğer liselere yayılan gerici iktidara ve onun yandaş okul yönetimlerine yönelik protestoları biz de destekliyor ve gerici, sömürücü eğitime karşı tüm öğrenci arkadaşlarımızı sessiz kalmamaya çağırıyoruz.

Okulumuzda idare ya da öğretmenler tarafından söylenen “burası erkeklerin okulu”, “giydiğiniz lagosların önü açık”, “pantolanlarınız dar” gibi gerici söylemleri ve uygulamaları, girdiğimiz sınavlardan mezun olurken aldığımız diplomaya kadar mecbur bırakıldığımız paralı eğitimi, emeğimizi sömüren staj uygulamasını; kısaca bu aşağılık düzeni reddediyoruz.

Birilerinin gerçeği söylemesi, hatta örgütlemesi lazım. Biz bu mücadelede varız ve bu dünya yeniden nasıl yaratılır, bu namuslu genç ellerimizle göstereceğiz.

KARTAL SABİHA GÖKÇEN MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ

Okulumuzda pozitif bilim derslerin de bile her şey dine bağlanıyor, dayandırılıyor. Kadın öğrencilere kapanmaları söyleniyor. Meslek lisesi olmamızdan dolayı “Bir işi beceremezsiniz.” deniliyor. Verimli, olanakların olduğu bir eğitim sunulmuyor. Daha sayabiliriz ama biliyoruz; bunlar ve daha fazlası her okulda yaşanıyor. Ancak ülkenin aydınlık geleceğini oluşturacak bizlerin eşit, parasız ve bilimsel bir eğitim istediğini de biliyoruz. Bu vesileyle liselerden iktidara ve yandaş okul yönetimlerine karşı yükselen sesi destekliyor ve yükselen sese biz de “iktidarın ve okulumuzun idaresinin gerici, piyasacı dayatmalarını kabul etmiyor, aydınlık günleri yaratmak, aklımızı bu düzene emanet etmemek için onların bu akıl almaz karanlığına sırtımızı çeviriyoruz” diyerek ses katıyoruz.

Okullarda yaygınlaşan, yaygınlaşmasına izin verilen gerici, piyasacı uygulamaları reddediyoruz. Bundan rahatsız olan arkadaşlarımızı da “boyun eğmeyeceğiz” demeye çağırıyoruz. Son olarak bilmelerini istiyoruz: Yaratmak istedikleri dindar gençlikten olmayacak, bu düzene boyun eğmeyeceğiz.

TUZLA NAZMİ ARIKAN FEN BİLİMLERİ TEMEL LİSESİ

Bilimi kendine klavuz edinmiş, ilerici öğrenciler olarak diğer okullardaki öğrenci arkadaşlarımız gibi biz de karanlığa karşı mücadelemizi sürdüyoruz.

Bu kirli sistem sürdükçe ülkemizde ve dünyada gericilik artıyor. Buna karşı, “böyle gelmiş, böyle gider” diyen umutsuzlardan ve boyun eğenlerden değiliz. Çözümü biliyoruz, bu karanlığa ve sermaye düzenine karşı mücadele!

Eğitimin sermayenin bir aracına, okulların öğrencilerin geleceğiyle oynanan bir pazara dönüşmesini kabul etmiyoruz. Aydınlanmadan, lâiklikten, eşitlikten ve özgürlükten yanayız. Bu yüzden yaratılmak istenen kindar/dindar nesillerden olmayacağız. Korkmuyoruz, boyun eğmeyeceğiz.

Bu gerici düzene karşı sesini yükselten tüm öğrenci arkadaşlarımıza dayanışma duygularımızı iletiyoruz.


Bir bildiri de Kartal Burak Bora Lisesi öğrencilerinden

x