HDP’li vekil: LGBTİ eylemleri İslam’a hakaret

- Yorumlar

HDP Siirt Milletvekili Prof. Kadri Yıldırım, Meclis’te basın açıklaması düzenledi, LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nün İslam’a hakaret olduğunu iddia ederek, “Bazı bileşenlerimizin LGBTİ yürüyüşlerinde bulunması sanki bu yapılanları benimsiyor gibi bir görüntü oluşturmakta” dedi

AK Parti-Saray iktidarının hedef aldığı, gerçi-faşist-ahlakçı çetelerin tehdit ettiği ve polis saldırısı ile engellenmeye çalışılan İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nün ‘toplumun hassasiyetleri’ne uygun olmadığını söyleyenler kervanına HDP’li Yıldırım da katıldı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt Milletvekili Prof. Kadri Yıldırım, Meclis’te düzenlediği toplantıda partisinin LGBTİ hareketine verdiği desteği eleştirdi; “LGBTİ eylemlerinde Ramazan ayına hakaret edildiğini” iddia etti.

“Rengi, dili, dini, cinsi ne olursa olsun insan hakları noktasında herkes eşit insan haklarından yararlanmalıdır” da diyen Yıldırım, LGBTİ haklarının “ayrı mesele” olduğunu öne sürdü.

Yıldırım, yeni bir partinin doğru olmayacağını ancak HDP’nin Müslüman Kürt halkının beklentilerini karşılamadığını ve bunun için kendini revize etmesi gerektiğini ifade etti.

Yıldırım’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

“Bazı bileşenlerimizin LGBTİ eylemlerinde, yürüyüşlerinde Ramazan ayına -ki bu İslam kutsallarından birisidir- hakaret edildiği bir ortamda partimiz adına orada bulunmaları ve bu hakarete ses çıkarmamaları gizli bağlamda sanki bu yapılanları benimsiyor gibi bir görüntü oluşturmakta, halkımız bundan rahatsızlık duymaktadır.

“Bugün MHP de dâhil olmak üzere meclisteki partilerde değişimin gereğine inanılıyorsa HDP’nin bundan geri kalmak istemesi veya bu yöndeki talepleri önemsememesi elbette düşünülemez.

“Partimiz HDP’ye verilen oyların yaklaşık yüzde 95’inin sahibi olan Müslüman Kürt halkının haklı bazı beklentileri vardır ve parti olarak bu beklentileri dikkate almak zorundayız.”

x