İSKİ’den vatandaşlara bayram uyarısı!

- Yorumlar

İSKİ, Razaman tatili öncesinde yüzmek, serinlemek ve balık tutmak için baraj göllerine girilmesinin, istenmeyen sonuçlar doğurabileceği belirtti.

İSTANBUL’da İSKİ’den yapılan açıklamada Razaman tatili öncesinde geçirilen sıcak günlerde yüzmek, serinlemek ve balık tutmak için baraj göllerine girilmesinin istenmeyen sonuçlar doğurabileceği belirtilerek vatandaşlar uyarıldı.

Açıklamada ülkemizde her yıl yaklaşık 900 kişi baraj gölleri, göletler ve derelerde boğularak hayatını kaybettiği belirtildi. İSKİ’nin internet sitesinde yazılan açılamada şöyle denildi;
“Yaz aylarıyla birlikte artan sıcaklıklar bazı riskleri de beraberinde getiriyor. Ülkemizde her yıl yaklaşık 900 kişi baraj gölleri, göletler ve derelerde boğularak hayatını kaybediyor.

Uzun Ramazan Bayramı tatili öncesinde sıcak günler geçiren İstanbul’da, İstanbulluların yüzmek, serinlemek ve balık tutmak için baraj göllerine, göletlere ve derelere girmesi yaralanma ve boğulma gibi istenmeyen sonuçlara sebep olabilir.

Oysaki İstanbul’un içmesuyu kaynakları olan baraj gölleri ve göletler, özellikleri itibariyle serinlemek ve yüzmek için elverişli yerler değildir.

Baraj gölleri ve göletlerin kaldırma kuvvetinin deniz suyuna oranla düşük olması, zeminin balçık özellik taşıması ve bünyesinde teknik yapılar barındırması, bu alanları yüzme amaçlı kullanan İstanbullular için hayati risk oluşturmaktadır.

Baraj gölleri ve göletlerin, kapladığı geniş alan bakımından da sürekli gözetim altında tutulması imkansızdır.

İSKİ olarak, ilgili yerlerdeki uyarı tabelalarımızın sayılarını arttırmamıza ve yenilememize, gerekli uyarıları çeşitli platformlarda yapıyor olmamıza rağmen özellikle anne ve babaların da çocuklarını baraj gölleri ve göletlere girmemeleri noktasında ikaz etmeleri, yaşanabilecek elim olayların önlenmesi açısından büyük önem arz etmektedir.

Bizleri derinden üzecek olayların yaşanmaması adına balık tutmak, serinlemek veya yüzmek gibi amaçlarla baraj göllerine ve göletlere girilmesi tehlikeli ve yasaktır” denildi.
DHA

x