Sivas Katliamı’nda yitirdiklerimiz Madımak Oteli’nin önünde anıldı

- Yorumlar

2 Temmuz 1993… Sivas Katliamı’nın 23. yılında yitirdiklerimiz kitle örgütlerinin çağrısıyla Madımak Oteli önünde anıldı.

Sivas Katliamı’nda yitirdiklerimiz, yakıldıkları yerde, Madımak Oteli önünde anıldı.

Sabah saatlerinden itibaren çeşitli şehirlerden Sivas’a gelen, Alevi Bektaşi dernekleri, siyasi partiler ve çeşitli toplum örgütlerinin çağrısıyla bir araya gelen kitle, Seyrantepe Mahallesi üzerindeki toplanma alanında buluştu.

Saat 11.00 sıralarında yürüyüşe geçen kitle sloganlar eşliğinde Mevlana Caddesi güzergahı üzerinden kent meydanına geldi. Kortej daha sonra Atatürk Caddesi üzerinden Eski Belediye Sokak’taki eski Madımak Oteli, şimdiki Sivas İl Özel İdaresi Bilim ve Kültür Merkezi önüne geldi. Burada otel binasının önüne sadece olayda yaşamını yitirenlerin yakınları ile milletvekilleri alındı.

sivas_0

Bina önünene geldiklerinde ellerinde kaybettiklerinin fotoğraflarını taşıyan aile yakınları gözyaşlarına hakim olamadı. Yazar Nesimi Çimen’in eşi Makbule Çimen, binanın kapısını yumruklayarak, “Burası utanç müzesi olana kadar bu binaya girmeyeceğiz” diye haykırdı.

Ardından katliamda yaşamını yitirenlerin isimleri tek tek okunarak saygı duruşunda bulunuldu. Yaşamını yitiren halk ozanı Hasret Gültekin’in sazını temsil etmesi amacı ile bir kısmı yanık haldeki bağlamayı CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer elinde taşıyarak otel önüne getirdi. Binanın giriş kapısı önüne bırakılan sazın üzeri katılımcılar tarafından karanfiller ile donatıldı.

3

Otelin bulunduğu sokak girişindeki kortej otobüsünden katılımcı sivil toplum örgütleri konuşmalar yaptı. Katılımcılar 2 Temmuz’un acısını ilk günkü gibi yaşadıklarını belirterek, Madımak utanç müzesi olana kadar mücadelelerine devam edeceklerini söyledi. Etkinlikler son olarak ise olayda yaşamını yitirenler anısına semah dönülmesiyle son buldu.

x