Kartal’da 2 Temmuz Sivas Katliamı anması

- Yorumlar

Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu, Sivas Katliamı’nın yıl dönümünde İstanbul Kartal’da anma gerçekleştirdi. Kartallı Kazım Parkı’nda yapılan anma öncesinde Sivas Madımak Oteli’nde yanarak can veren 33 aydın, sanatçı ve ilericinin resimleri ile “Sivas’ı unutma, unutturma!” pankartı parka asıldı. Parkın çevresine düzenin tüm kurumlarıyla organize ettiği katliamları anlatan “Maraş, Çorum, Gazi, Sivas… Katliamların hesabını soracağız!” ve gittikçe artan baskı ve yasaklara karşı “Faşist baskıya, gericiliğe, asimilasyona geçit vermeyelim!”, “Sivas’ın katili sermaye devleti!” BDSP imzalı pankartlar asıldı.

Anmanın gerçekleştirileceği park şeritlerle çevrildi

Hazırlıkların tamamlanmasının ardından “Mansur’u asan, Nesimi’nin derisini yüzen, Şeyh Bedrettin’i ipe gönderen, Pir Sultan’ı idam eden ve Sivas’ta canlarımızı diri diri yakan katliamcı düzenden hesap sormak için yan yana gelme” çağrısıyla anma programı başladı.

Anmada ilk olarak Dersim, Çorum, Maraş, Roboski, Reyhanlı, Gezi, Cizre, Sur, Suruç, Ankara en son Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilen katliamlar dile getirilerek, yarının yeni katliamlarla doğmaması için bu karanlığa karşı aydınlık olma çağrısına yanıt vererek etkinliğe gelen emekçiler selamlandı. Sonrasında Sivas’ta yaşamını yitirenler ile devrim ve sosyalizm kavgasında ölümsüzleşen şehitler için saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşu sırasında hep birlikte “Biz kazanacağız!” şiiri okundu.

Anma programında ilk olarak Devrimci Liseliler Birliği’nin hazırladığı şiir dinletisi sunuldu. DLB’liler şiirlerini Ankara Katliamı’nda yaşamını yitiren 9 yaşındaki Veysel Atılgan, Sivas’ta yanan 12 yaşındaki Koray Kaya ve devlet dersinde katledilen tüm çocuklar için seslendirdi.

kartal-2-temmuz-anmasi

Şiir dinletisi sonrasında ise Devrimci Liseliler Birliği adına bir konuşma gerçekleştirildi. Konuşmada toplumsal yaşamın her alanında karşılaşılan sömürü, şiddet ve baskının liselerde de aynı yoğunlukta yaşandığı, paralı, gerici, sınava endeksli ve piyasa koşullarına göre şekillendirilen eğitim sisteminin liselilere de yaşam şansı vermediği söylendi. Liselerde bozuk sisteme karşı mücadeleyi büyütmeye ve sesini yükseltme gerekliliğine vurgu yapılan konuşmada, son olarak Devrimci Gençlik Birliği ve Devrimci Liseliler Birliği’nin 22-28 Ağustos tarihlerinde gerçekleştireceği yaz kampına katılım çağrısı yapıldı.

Liselerdeki dinci-gerici dönüşümün mağduru olan liselilerin aileleri adına bir veli konuşma gerçekleştirdi. Kızıl Afacanlar da Sivas Katliamı üzerine yazdıkları şiirlerini okuyarak etkinliği selamladılar. Sonrasında türküleriyle anma etkinliğine destek olan Döndü Kaban sahneye davet edildi. Pir Sultan ve Nesimi’den derlenen türküleriyle gerçekleşen müzik dinletisi bitiminde, bir emekçinin Sivas Katliamı için yazmış olduğu şiir bir DLB’li tarafından dillendirildi.

kartal-2-temmuz-anmasi

Sonrasında Sivas Katliamı’yla ilgili belgeseli

Sivas’taki katliam görüntülerinin sergilendiği gösterimi sonrasında Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu adına konuşma gerçekleştirildi. Her güne yeni katliamlarla uyanılırken geçmişi unutmamak gerektiği dile getirilen konuşmada Osmanlı’dan bugüne sömürüye dayalı bu düzenin katliamcı geleneği teşhir edildi. Dün Şeyh Bedrettinleri, Pir Sultanları asanların bugün de Suruç’u, Ankara’yı, Atatürk havalimanındaki patlamayı organize ettiği belirtildi. Tüm bunların arkasında sömürüden beslenen bir düzen gerçeği yattığı ve önünü alabilmek için ise Türk, Kürt, Alevi, Sünni tüm ezilen işçi, emekçilerin kendi sınıf kini, ve kimliğiyle yan yana gelmesinin zorunluluğu üzerinde duruldu.

kartal-2-temmuz-anmasi

Sivas Katliamı’nda belediye başkanından, jandarması, polisi, medyası, valisi, milletvekilleri tüm düzen kurumlarının örgütlü bir şekilde iş başında olduğu söylenilen konuşmada düzen kurumlarına bel bağlanmaması ve emekçilerin kendi örgütlülüklerine dayanarak yol yürümesi gerektiğinin altı bir kez daha çizildi.

Sivas Katliamı’nın yıl dönümünde mücadele ve örgütlenme çağrısına dönen etkinlik son olarak Murat Bektaş’ın sahne almasıyla sonlandırıldı. Sivas’ta yaşamını yitiren ozanların türkülerini seslendiren Murat Bektaş emekçiler tarafından ilgiyle izlendi.

x