İşsizlere Ayda 2600 Lira Maaş İmkanı!

- Yorumlar

İşsizlere Ayda 2600 Lira Maaş İmkanı

İşbaşı eğitim programı ile maaşınızı 2600 TL‘ye kadar çıkarabilirsiniz. İşsiz kalanlar için büyük fırsat!

İŞKUR tarafından, işsizlik maaşının yanı sıra işbaşı eğitim programıyla da ayda 1300 TL gibi bir gelir imkanı da sunuyor. Böylelikle işsiz vatandaşların aylık geliri 2600 TL oluyor

Öğrenciler, Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) işbaşı eğitim programına katılarak, meslek tecrübesi edinebilecektir. Üstelik program süresince varsa burs veya kredisi kesilmeden, işbaşı eğitim ücreti de alabilecektir. Sigortalı işsiz ise, işsizlik maaşı aldığı dönem içinde, Türkiye İş Kurumu’nun (İŞ-KUR) işbaşı eğitim programına da katılması halinde, almakta olduğu işsizlik maaşı ile birlikte program katılımcılarına ödenen ücreti de alabilecektir.

Ne kadar ücret verilecek?

İşbaşı eğitim katılımcılarına günlük 50 TL, ayda 26 gün için 1.300 TL İŞ-KUR tarafından ödenmektedir.

İşsizlik maaşının 2016 yılı aylık taban tutarı 659 TL, tavan tutarı 1318 TL’dir.

İşsizlik maaşı alınan günler ile işbaşı eğitim günlerinin çakıştığı günlerde, işsizlik maaşı ile birlikte eğitim programına katılım ücreti de alınabilecektir.

Programa devam zorunluluğu var mı?

Katılımcıların programa devam etmeleri mecburidir. İşveren veya işveren vekili tarafından kabul edilebilir mazereti olan katılımcılara mazeret izni verilebilir.

Verilen izinler, katılımcıların devam çizelgelerine kaydedilir. Fakat, bu izin sürelerinin toplamı, doktor raporu ile tevsik edilebilen en fazla beş günlük sağlık izni dışında, hangi sebeple olursa olsun toplam program süresinin onda birini geçemez.

Bu sürenin aşımı durumunda, katılımcıların programla ilişikleri kesilir. Beş günü aşan sağlık izinleri onda birlik izin süresinden düşülür.

Program süresi ne kadar?

Program süresi, günlük en az 5 en fazla 8 saat olmak üzere, haftalık 45 saatten, haftada en fazla 6 günden ve toplamda 320 fiili günden fazla olamaz. Programa katılım saatleri, denetim imkanları dikkate alınarak ve sözleşmede belirtilmek şartları ile il müdürlüğünce belirlenebilir.

İşbaşı eğitim programına kimler katılabilir?

a) 15 yaşını tamamlamış olmak,

b) Kuruma kayıtlı işsiz olmak,

c) İşverenin birinci veya ikinci derece kan hısmı veya eşi olmamak,

d) Programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak,

e) Emekli olmamak şartları aranır.

Başvuru nereye yapılacak?

Türkiye İş Kurumu’nun il müdürlüklerine müracaat ederek başvurunuzu yapabilirsiniz. Ayrıca İŞKUR internet sayfası yoluyla da başvuru yapmak mümkündür.

Katılımcı ücret dışında hangi avantajları elde edebilir?

-İş kazası ve genel sağlık sigortası (gss) primlerinin İŞ KUR tarafından ödenmesi.

-İşbaşı eğitim programı sertifikası verilmesi.

-İş bulma imkanının artması.

-İş tecrübesi.

x