İstanbul Kadın Orkestrası 17 Temmuz’da Kartal Meydanında

- Yorumlar

İstanbul Kadın Orkestrası, müziğin ritminde yakaladığı toplumsal değişime ve gelişime olan inancı ile kadın dayanışmasını büyüterek kadının duyarlı, samimi, güçlü ve objektif bakışıyla insana yakışır bir yaşam sürdürebilmeyi amaçlıyor.

Yılmayan kadınlara ışık olabilmek adına bir araya gelerek “Direniş ve Değişim Sanatla Başlar” diyerek Ocak 2016’da dokuz genç kadın müzisyenle kuruldu. İstanbul Kadın Orkestrası erkek dilinin ve tahakkümünün kuşatıcı atmosferine karşı müziğin estetiğiyle sesini ülkenin bütün kültürlerinden beslenerek yükseltiyor. Yerellikten evrenselliğe farklı dillerden ezgileri klasik altyapı ile harmanlayan orkestra; keman, obua, çello, bağlama, klasik gitar, bas gitar, perküsyon, bateri ve dört solistle on iki cesur ve yürekli kadından oluşuyor.

istanbul-kadin-orkestrasi

Kadından, yaşamdan ve özgürlükten yana bir misyon belirleyen İstanbul Kadın Orkestrası tüm kimlikleri ve dilleri içinde barındırarak, kadına karşı şiddet ve sindirme politikalarına karşı “Ayrıştırılmış kadınları bir araya getirmek istiyoruz” diyerek desteğe ve müziklerine eşlik etmeye davet ediyor.

istanbul-kadin-orkestrasi

İstanbul Kadın Orkestrası , Birsen Tezer ve Gülseven Medar‘ın da katılımcıları arasında olacağı İlerici Kadınlar Derneğinin 17 Temmuz’da Kartal Meydanında düzenleyeceği LAİKLİK başlıklı toplantıda sahne alacaktır, etkinliğe bütün kadınları davet ediyoruz..

Orkesta’da yer alan isimler:

Keman: Ela Karakuş, Obua: Müge Alaboz, Bağlama: Dilek Gürbey, Bateri: Songül Seyrek,
Perkisyon: Sena İncetahtacı, Çello: Elif Muratoğlu, Bas Gitar: Zeynep Yıldız,
Solistler: Necla Demirli, Duygu Yeşilyurt, Esra Lora Yılmaz, Şebnem Şimşek
Koordinatör: Derya Üzüm

x